ABD'den Huawei ve ZTE'ye Güvenlik Yasağı

ABD Güvenlik Yasağı Huawei ZTE 1

Çinli teknoloji firmaları Huawei ve ZTE, çeşitli engellemeler ve yasaklardan dolayı uzun bir süre ABD piyasasına giriş yapamamıştı. Ancak son dönemlerde ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarına bir son verilerek, Huawei ve ZTE’nin de ABD piyasasında yer almasına izin verilmişti.

Bu ayın başlarında ise Huawei'nin CFO’su ve aynı zamanda şirketin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı olan Meng Wanzhou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla Kanada’da tutuklanmıştı. Bu olay, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşını yeniden alevlendirerek yeni gelişmelerin önünü açtı.

Yeni iddialara göre, ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki teknoloji geliştiricilerinin ve şirketlerin Çinli Huawei ve ZTE’nin ürünlerini kullanmasını engellemek istiyor. Ancak bu kez konunun daha farklı şekilde ele alınacağı çünkü Başkan Trump'ın bu konuyu ulusal bir güvenlik meselesi olarak gördüğü ve ulusal bir acil durum ilan etmek istediği söyleniyor.

ABD Güvenlik Yasağı Huawei ZTE 2

Çin’in Casusluk Yapması Engellenecek

Çin'in Amerikalı kullanıcılara sattığı teknoloji ürünleri aracılığıyla istihbarat faaliyetleri yürüttüğünden şüphelenen Beyaz Saray yetkilileri, ABD'liler tarafından kullanılan Huawei ve ZTE ürünleri üzerinde bir süredir araştırmalar yapıyordu. Yetkililer yeni yasaklarla birlikte Çin'in casusluk yapmasını engellemeyi amaçlıyor.

ABD başkanı Trump’ın Ticaret Bakanlığı’na yetki vererek ABD'li şirketlerin ulusal güvenlik riski doğurabilecek yabancı telekom ürünlerini ülkeye sokmasını engelleyebileceği belirtiliyor. Yeni yılda alınması beklenen bu kararların ardından, ABD'de Huawei ve ZTE ürünlerini kullanan şirketler büyük oranda maddi zarara uğrayabilir. Çünkü Çinli iki markanın ürünleri yerine yenilerinin koyulmasının, ABD’li şirketlere 800 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir maliyet getirebileceği söyleniyor.