ABD Hava Kuvvetlerini Hack'leyebilene Büyük Ödül

abd hava kuvvetleri hack

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, siber güvenliğini test etmek adına Hack the Air Force 3.0 etkinliği yapacağını duyurdu. Hacker'lardan hava kuvvetlerine ait sistemlere sızmaya çalışmaları istenirken, açık keşfedenlere önemli miktarlarda para ödülü verileceği belirtildi. 

600 kadar etik hacker ya da beyaz şapkalı hacker’ı etkinliğe davet eden Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, bug (hata) bulan hacker’lara para ödülü vereceklerini söyledi. Hack the Air Force 3.0 (Hava Kuvvetlerini hackle 3.0) adlı programla, ABD Hava Kuvvetleri, dijital zırhındaki çatlakları ortaya çıkarmak amacıyla etik hackerlardan yardım talep ettiğinin altı çizilirken, bulunan hataların kapatılarak, ordunun siber güvenlik seviyesinin daha üst seviyeye çıkacağı aktarıldı. 191 ülkeden katılımcıların yer aldığı hata bulma etkinliği, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük hata arama kampanyası unvanını da aldı. 

hack the us air force 3.0

Hava kuuvetleri tarafından düzenlenen etkinliğin kökenleri ise uzun süredir düzenlenen Hack the Pentagon’a dayanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığının genel adı olarak bilinen Pentagon, uzun süredir elinde bulundurduğu çok gizli belgelerin güvenliğini sağlamak adına herkese açık hack yarışmaları düzenliyor ve bulunan hataları gidermek suretiyle güvenlik seviyesini artırıyordu. ABD Genelkurmay Başkanlığı ise bir süredir Hack the Army gibi isimlerle ordunun güvenliğini yükseltmek adına benzer çalışmalara imza atıyor ve beyaz şapkalı hackerları etkinliğe davet ediyordu. 

Hava Kuvvetleri CTO'su Wanda Jones-Heath yaptığı açıklamada, "Hack the AF3.0, Hava Kuvvetleri'nin kendi ağına dair kritik riskleri tespit ederek güvenlik açıklarını önleme konusundaki kararlılığını temsil ediyor" dedi. HackerOne tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, her ikisi de 2017'de gerçekleştirilen son Hack the Air Force organizasyonlarında 300'den fazla güvenlik açığının tespit edildiği ve katılımcılara bu kapsamda 230 bin dolardan fazla para ödülü dağıtıldığı belirtildi.