ABD-Küba İlişkileri: Küba'da Özgür İnternetin Önü Açıldı

ABD-Küba İlişkileri: Küba'da Özgür İnternetin Önü Açıldı

Bundan 55 yıl önce, Fidel Castro devrimle iktidara geldikten hemen sonra Küba ve ABD ilişkileri bozulmuştu. Ticari ambargolar ve kesilen diplomatik ilişkiler, iki devlet arasında bugüne kadar süregelen bir gerginliğe sebep olmuş, kimse bu taştan örülen duvarı yıkmaya cesaret edememişti. Dün itibariyle o duvar yıkıldı ve barışçıl bir süreç başladı. Atılan tarihi adımlar sayesinde Küba’da daha özgür bir internetin önü de açılmış oldu.

Barışçıl sürecin siyasi boyutunun dışında bizi ilgilendiren başka bir önemi vardı. Beyaz Saray tarafından açıklanan basın bildirisinde, ‘Kübalılar için daha özgür internet ve daha iyi iletişim’ vurgusuna dikkat çekildi. Dünyada internet kullanım oranlarında %5 ile en alt sıralarda bulunan Küba, sınırlı altyapısıyla da iletişimi oldukça pahalı hale getiriyordu. Yapılan bu görüşmeler sayesinde telekomünikasyon sağlayıcılarına gerekli izinler de verilmiş oldu.

Tarihi adımlar bunlarla sınırlı kalmadı. Küba’nın alternatif bilgi kaynaklarına daha iyi ulaşabilmesi açısından iletişim cihazları, donanımlar, yazılımlar ve uygulama hizmetleri konusunda da destek olunacağı bildirildi.

Dünya gündemini ilgilendiren bu dönüm noktası hakkında siz ne düşünüyorsunuz?


YORUMLAR