ABD'li Generalden Uzay Savaşları Uyarısı

ABD'li General Uzay Savaşı

Amerika Birleşik Devletleri ordusunda görevli olan General David Goldfein, ordunun uzaydaki savaş kabiliyetinin yükseltilmesi gerektiğini ve bir sonraki savaşın uzayda yaşanabileceğini söyledi.

Uzay savaşlarına hazırlıklı olunması gerektiğini belirten General Goldfein, insanoğlunun şahit olacağı bir sonraki savaşın atmosferimizin dışında gerçekleşebileceğini vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ndeki görevine aktif olarak devam eden general, ABD’nin bu alanda yeni teknolojiler, eğitim sistemleri ve silahlar geliştirmesi gerektiğinin altını çizerken, milyarlarca dolarlık ek ödeneğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Florida eyaletinin Orlando kentinde düzenlenen Hava Kuvvetleri Derneği’nin yıllık sempozyumunda konuşan general, özellikle hava kuvvetlerinin çekişmeli alanlarda öncülük yapmak için çaba sarf ettiğini ve birkaç yıl içinde uzayda savaşabilecek kapasiteye geleceklerini aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin 2018 yılı içerisinde uzay programlarına 7.75 milyar dolar fon ayırdığını hatırlatan Goldfein, geçen seneye göre yüzde 20 artan uzay fonunun çeşitli geliştirmeler için yeterli seviyede olduğunu kaydetti. Konferansta ele alınan bir başka konu ise bir uzay ordusunun kurulması oldu. ABD Deniz Kuvvetleri'ne benzer bir yapıda olması önerilen bu birimin ABD'nin yörüngedeki çıkarlarını koruma görevi üstlenmesi gerektiğinin de altı çizildi.

YORUMLAR