ABD’li Teknoloji Devleri, Yeni Zelanda Saldırısıyla İlgili Hesap Verecek

ABD’li Teknoloji Devlerine Yeni Zelanda Saldırısıyla İlgili Hesap Verecek

ABD İç Güvenlik Komitesi Başkanı Bennie G. Thompson, Yeni Zelanda’da meydana gelen terör saldırısına dair görüntülerin sosyal medyada yayılmasıyla ilgili Facebook ve YouTube gibi küresel internet şirketlerine bir mektup gönderdi.

Geçtiğimiz hafta, Brenton Tarrant adında aşırı sağcı bir terörist tarafından Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki bir camiye düzenlenen saldırıda 50 kişi hayatını kaybetmişti. 

Tarrant’ın Facebook’ta canlı olarak yayınladığı saldırı, ilk 24 saatte milyonlarca kişi tarafından paylaşılınca ne yazık ki kısa sürede viral haline geldi. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Facebook, saldırı anına ilişkin 1,5 milyon videonun platformdan kaldırıldığını söylemişti. 

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, YouTube CEO'su Susan Wojcicki, Twitter CEO'su Jack Dorsey ve Microsoft CEO'su Satya Nadella'ya bir mektup gönderen Thompson, bu ve benzeri terör saldırılarının internette hızlı bir şekilde dolaşıma sokulmasından dolayı büyük endişe duyduğunu belirtti.

“Saldırganlardan birinin bu terör saldırısını Facebook’ta canlı olarak yayınlaması, ardından bu videonun Twitter, YouTube ve diğer platformlarda tekrar yüklenmesi endişe verici bir durum”  diyen Thompson, söz konusu görüntülerin çok kısa bir sürede milyonlarca kişiye ulaştığına vurgu yaptı. 

Facebook sözcüsü, konuya ilişkin İç Güvenlik Komitesi’ni bilgilendireceklerini söyledi; ancak bu bilginin ne zaman ve kim tarafından verileceği şu an için belli değil. Microsoft ve Twitter ise Thompson’ın mektubuna henüz yanıt vermedi. 

Küresel internet şirketlerinin hassas içeriklerle çok daha proaktif bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini belirten Thompson, “Son zamanlarda yaşanan korkunç kitlesel saldırılar, yalnızca ABD’nin değil, dünyanın bir sorunu”  değerlendirmesini yaptı.