ABD’li Teknoloji Devlerine Vergi Şoku!

ABD’li Teknoloji Devlerine Vergi Şoku!

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Google, Facebook ve Amazon gibi büyük şirketlerin AB sınırları içerisinde elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendirilmesi gerektiğini belirtti.

ABD ile Avrupa arasındaki vergi restleşmesinde yeni bir gelişme yaşandı. Fransız Europe 1 radyosuna açıklamalarda bulunan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren büyük teknoloji şirketlerinin, elde ettikleri gelir üzerinden vergilendirilmesi için çalışmaların hızlandığını söyledi.

Alman Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz konuyla yakından ilgilendiklerini belirten Fransız bakan, bu yılın sonuna kadar bir çözüm bulma konusunda Almanya ile anlaştıklarını aktardı.

Google, Facebook ve Amazon gibi büyük şirketlere gelecek vergilendirmenin amacını, “Uluslararası düzeyde daha adil ve verimli bir vergilendirme sistemini sağlamak”  şeklinde açıklayan Le Maire, yüzde 3 oranında getirilmesi planlanan AB vergisinin sadece ABD şirketlerini değil, Avrupalı ​​firmaları da hedef alacağını açıkladı.

ABD’ye ticari anlamda saldırmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Le Maire, Birleşik Devletler’in Avrupa’dan gelen mallara koymaya karar verdiği yeni gümrük vergilerine atıfta bulundu.

Le Maire, temmuz ayında verdiği bir demeçte, ABD ile Avrupa arasında ticaret savaşının çoktan başladığını belirterek, Donald Trump'ı AB'ye yeni gümrük vergileri getirmemesi yönünde uyarmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Eylül 2017’de yaptığı açıklamada, küresel şirketlerin AB’de elde ettikleri gelir üzerinden vergilendirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Oyunun kurallarına uymayan internet devleri ile ilgili daha etkili düzenlemeler istiyoruz”  ifadelerini kullanmıştı.