ABD'de Okullar Açıldı, İlk Günden Koronavirüs Vakasına Rastlandı

Okulların yeniden açılması dünya gündeminde tartışılıyorken ABD'de ikinci dalga tetiklenmiş olabilir. Okulların yeniden açılması Koronavirüs için tehlike mi?

ABD'nin Georgia eyaletinde okulların yeniden açılmasıyla birlikte Koronavirüs çocuklar arasında yayılmaya başlamış olabilir. İkinci sınıf öğrencisinin COVID-19 test sonucu pozitif çıktı ve sınıfın karantinaya alınmasına neden oldu.

Sağlık görevlileri; öğrencilerin, öğretmenlerin ve herkesin güvenliğini sağlayacak politikaları henüz belirlemediğinden dolayı okulların yeniden açılması birçok ülkede hassas bir konu olmaya devam ediyor. Georgia eyaletinde açılan okullar Koronavirüste ikinci dalgayı tetikleyebilir.

Okulların yeniden açılmasını Trump da istiyor

Facebook ve Twitter, Başkan Trump'ın çocukların COVID-19'a bağışık olduğu konusunda yanlış bildiği yaydığı için sansürlemişti. Çünkü her yaştan insan enfekte olabilir ve COVID-19 etkilerinin yanı sıra çocuklar da ciddi vaka haline gelebilirler. Çocuklar COVID-19'u ağır geçirmese bile öğretmenler ve aileleri için tehdit.

Okulları yeniden açılmasıyla en iyi örnekler Georgia eyaletinden geliyor. CNN raporuna göre, ikinci sınıf öğrencisi okulun ilk gününde koronavirüs testi pozitif çıktı. Başka bir öğrenci ise sosyal medyada okulların yeniden açılma politikalarını eleştirdiği için cezalandırılacağını öğrendi.

Bazı öğrenciler, öğretmenler ve aileler COVID-19'a yakalanmanın risklerinden endişe ederken, bazıları da "yakalanmadan inanmam" zihniyetine sahip. Bu düşünce halk sağlığını riske atıyorken okul yetkilileri çoğu durumda sosyal mesafenin uygulanmasının mümkün olmayacağını söyledi.

YORUMLAR