ABD, Siber Güvenlik Komutanlığını Bağımsızlaştırdı

Siber saldırı ve buna bağlı olarak siber güvenlik konusunda akıllara ilk gelen ülkelerden olan Amerika Birleşik Devletleri'nde Siber Güvenlik Komutanlığı bağımsız hale getirildi. Stratejik Kuvvetler Komutanlığına bağlı olan Siber Güvenlik Komutanlığı, artık bağımsız bir komutanlık olarak görev yapacak. Peki bu diğer dünya ülkelerini nasıl etkileyecek?

Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD BaşkanI Donald Trump tarafından açıklanan kararla birlikte Siber Güvenlik Komutanlığı tamamen bağımsız bir hale gelecek ve böylelikle küresel siber operasyonlarında artış yaşanacaktı.

Bugün yapılan resmi devir teslim töreniyle beraber siber güvenlik artık ABD içerisinde çok daha büyük bir önem taşıyor. Diğer ülkelere saldırı veya korunma konusunda daha hızlı kararlar alabilecek Komutanlığın yeni komutanı ise Paul M. Nakasone oldu.  

Çalışan Sayısında 8 Kat Artış

Ayrıca çalışan siber güvenlik uzmanında artış yapacağı dile getirilen Siber Güvenlik Komutanlığı'nın şu anki çalışanlarının neredeyse 8 katı kadar uzman alacak. 800 personel ile siber güvenlik konusunda sorunlar yaşayan ABD, yeni alınacak uzmanlar ile birlikte toplamda 6200 personel çalıştırmayı hedefliyor.

2009 yılında Barack Obama tarafından kurulan Siber Güvenlik Komutanlığı ülke içerisinde zaman zaman tartışma konusu olmuştu. Özellikle ülkenin internetine veya sosyal medya platformlarına yapılan saldırılarda sessiz kalan Komutanlığın hala pek sevilmediğini belirtmek gerekiyor. Ayrıca ABD ordusunda bu komutanlıkla beraber toplam 10 bağımsız muharip komutanlığın bulunduğunu belirtmek gerekiyor.