ABD, Son 30 Yılın En Güçlü Kasırgasıyla Karşı Karşıya

ABD, Son 30 Yılın En Güçlü Kasırgasıyla Karşı Karşıya

ABD, son 30 yılın en güçlü kasırgası ile karşı karşıya. Kuzey Carolina ve Güney Carolina eyaletlerini vurması beklenen Florence Kasırgası sebebiyle 1,5 milyondan fazla insanın tahliye edilmesine karar verildi. 

Miami'deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Florence Kasırgası’nın kategorisini 4 olarak güncelledi. Kasırganın cuma günü ülkenin güneydoğu kıyılarını vurması beklenirken,  şiddetinin ise saatte 210 kilometreyi geçeceği açıkladı.

Uzmanlar, Florence Kasırgası’nın son 30 yılın en güçlü kasırgası olabileceği uyarısını yaptı. Kasırga öncesinde büyük bir panik yaşayan bölge sakinleri, marketlerdeki rafları boşalttı. 

Güney Carolina Valisi Henry McMaster, 27 kişinin öldüğü 1989'daki Hugo Kasırgası’nı hatırlattı ve benzer hadiselerin yaşanmaması adına insanların tahliye emirlerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu. 

“Üzgün ​​olmaktan ziyade güvende olmayı tercih ederim”  diyen McMaster, eyaletin kıyı kesiminde yaşayan yaklaşık 1 milyon kişi için tahliye emri verildiğini, 26 bölgede de okullar ve sağlık merkezleri dahil devlet dairelerinin kapatıldığını belirtti. Virginia Valisi Ralph Northam ise yaklaşık 245 bin kişi için bir tahliye emri çıkarıldığını söyledi. 

Amerika Birleşik Devletleri, geçen yıl Porto Riko'da yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne yol açan Maria Kasırgası ve yaklaşık 68 kişinin hayatını kaybettiği Harvey Kasırgası da dahil olmak üzere bir dizi kasırga ile mücadele etmişti. 

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin (NOAA) verilerine göre, 2017'de meydana gelen doğal afetlerin ülke ekonomisine olan zararı ise tam 306 milyar dolar. 

YORUMLAR