ABD’de Satılan Çin Malı Telefonların Çin’e Veri Sızdırdığı Saptandı

ABD’de Satılan Çin Malı Telefonların Çin’e Veri Sızdırdığı Saptandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Donald Trump ’un yıllardır savunduğu komplo teorisi yeniden hortladı. ABD’de satılan Çin malı ucuz telefonların her 72 saatte bir telefonlardaki kişisel verileri Çin’de sunuculara gönderdiği iddia ediliyor.

ABD’de bulunan güvenlik şirketleri bu durum ile ilgili alarma geçmiş durumdalar. Yapılan derin araştırmalar ve teknolojik tetkikler sonuna, ucuz Çin telefonlarından bazılarına gömülü olarak gelen bir kod yumağının bu işlemi gerçekleştirdiği keşfedildi.

Shanghai Adups Technology Company isimli bir şirketin kötücül yazılım parçacıkları kullanarak tüm dünyada 700 milyon kadar Çin malı telefonun veri madenciliği yapabilmesini mümkün kılmış. BLU isimli teknoloji şirketi de ürünlerinin 120 bin kadarında bu yazılıma rastlandığını itiraf ediyor.

Diğer taraftan Çin malı ürünlerde bulunan bu defoyu Kryptowire güvenlik şirketinin bulması biraz da düşündürüyor. Çünkü, Trump’un Çin teknolojik ürünlerine yönelttiği eleştirilerin hemen ardından ortaya böyle bir iddia çıkınca durum oldukça manidar görünüyor. Kryptowire genel müdürü bu yazılımı normal bir kullanıcının fark edebiliyor olmasının asla mümkün olmayacağını da söylüyor. Kryptowire resmi sitesinde yukarıda adı geçen şirketin yazılımlarını ZTE ve Huawei’nin de kullandığına dikkat çekiliyor. 

Ünlülerin Çıplak Fotoğraflarını Yayınlayan Hacker Yakalandı!

YORUMLAR