ABD’li Bilim İnsanları, İnsan Embriyolarında Genetik Düzenleme Yaptı!

ABD’li Bilim İnsanları, İnsan Embriyolarında Genetik Düzenleme Yaptı!

MIT Tech Review'da yayınlanan rapora göre, Oregon'daki bilim insanlarından oluşan bir ekip, genetik olarak insan embriyosunu değiştirerek bir ilke imza attı.

Oregon Bilim  ve  Sağlık Üniversitesi’nden Shoukhrat Mitalipov, CRISPR’ı kullanarak genler üzerinde düzeltme yapılabileceğini ve çok sayıda kalıtsal hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğini söyledi. Mitalipov 2013 yılında, insan embriyolarını klonlamak için kök hücreleri üreten ilk kişiydi.

Dünya üzerindeki birçok bilim insanı, devrim niteliğindeki CRISPR tekniğini kullanarak insan embriyoları üzerinde gen düzenlemesi yapmanın yolunu ararken, bazı bilim insanları ise bu tekniği, hamilelik dönemindeki embriyonik gelişimi incelemek için kullanmak istiyor.

İnsan geni üzerinde düzenleme raporları genellikle ABD dışından geliyordu. Özellikle Çin, CRISPR deneyleri konusunda önde gelen ülkelerden bir tanesi. Çinli bilim insanları, insan embriyosunda ölümcül bir kan hastalığına neden olan bir geni onarmak için bu tekniği ilk kullananlardandı. 

ABD Kongresi, insan embriyolarında genetik düzenlemeyi ön gören araştırmalara karşı çıkıyor. Bunun sebebi, genetiği değiştirilmiş tasarım ürünü bebeklerin yaratılabileceği endişesi. National Academy of Sciences , 2017 yılının başında, insan genlerinin değiştirilmesini destekleyen bir rapor yayınlamıştı. Mitalipov ve ekibi de kalıtsal hastalıkları ortadan kaldırmak için gen modifiyesinin olması gerektiğini savunuyor. Bunu da “tohum çizgisi mühendisliği” olarak adlandırıyorlar. Çünkü düzenlenmiş embriyo tarafından doğan çocuğun, yumurta ve sperm hücrelerinde de değişikliklerin olacağı düşünülüyor. 

CRISPR tekniğindeki sorun ise ‘mozaikleşme’ olarak görülüyor. Bu, döllenmiş bir yumurtanın DNA'sı bölünmeye başladıktan sonra, genom düzenlemesi gerçekleşmezse ortaya çıkan bir sorun. Yani modifiye edilmiş embriyonun hücrenin sadece bazı yerlerinde istenen değişikliği sağlayarak, hastalığı tam anlamıyla tedavi edememesi.

Ancak Oregon ekibi, yumurtalara CRISPR segmentleri (istenmeyen genlerin kesilmesi için kullanılan DNA parçaları) ve sperm hücreleri enjekte ederek bu sorunun önüne geçmeyi başardı. Mitalipov’a göre bu sorunu önlemek için kesin yol, embriyo yerine sperm veya yumurta genlerini düzenlemekten geçiyor.

Genetik hastalıkların tedavileri için genom düzeltmek birçok kalıtsal rahatsızlığın son bulmasını sağlayabilir. Siz de bu ilginç konudaki fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Çinli Bilim İnsanları 'Süper Köpek' Üretti

Yüz Tanıma Teknolojisi, Genetik Hastalıkların Teşhisinde Kullanılacak

Türk Bilim İnsanları Otizmin Tedavisinde Çağ Atlatacak Keşfi Yaptılar

YORUMLAR