Abonelik İptalleri e-Devlet'ten Yapılabilecek: Resmi Gazete'de Yayımlandı

Abonelik gerektiren hizmetlerin iptali artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Detaylar haberimizde.

abonelik-iptalleri-e-devlet-yapilabilecek

Televizyon, internet, telefon gibi abonelik sözleşmelerinin iptali için istenen faks, imzalı dilekçe ve kimlik ibrazı dönemi artık sona eriyor. Abonelik iptalleri kolayca e-Devlet üzerinden iptal edilebilecek.

Abonelik İptali e-Devlet'ten Nasıl Yapılacak?

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından çalışmaların tamamlanmasıyla e-Devlet üzerinden yapılması mümkün olacak. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu şunları söyledi:

"Hepimiz bir yerlere aboneyiz. Özellikle cep telefonu ve internet aboneliği çok yaygınlaştı. Burada en büyük sorun şu; abone olmak çok kolay ama abonelikten çıkmak prangalardan kurtulmaktan daha zor. Tüketici çırpınıyor. Operatörler de ‘bizim şurada bayimiz var gidip ıslak imzalı, kimlik ibrazlı fesih dilekçesi vereceksin ondan sonra biz değerlendireceğiz’ diyorlar. Eskiden abonelikten çıkmak isteyen tüketicinin en büyük başarısı dondurmak oluyordu. Bir süre sonra da sürpriz faturalarla karşı karşıya kalıyordu.

Yakın zamanda 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı vardı. 69 yaşındaki aboneye bayiye gidip kimlik ibrazlı, ıslak imzalı dilekçe koşulları sunuyorlardı. Ayrıca faks talep ediyorlardı. Evde faks ne arar? Tarihe karıştı artık. Dilekçe yaz, imza at, onu tarat, faksla uzun uzun işlemler. Bunları yapamayacak olan milyonlarca abone çile çekiyordu. Şimdi e-devlet üzerinden abonelik fesih bildiriminde bulunacak. 24 saat içinde de operatör, fesih bildirimini aldığını karşı tarafa bildirecek ve 48 saat içinde hizmet sonlandırılacak. Hizmet sonlandırılmaz, abone kullanmaya devam ederse de firma fatura yansıtamayacak."

Hemen aşağıdan e-Devlet uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz.

YORUMLAR