Acele Etmeyin, PC'nizi Windows 10'a Hemen Yükseltmeyin

Acele Etmeyin, PC'nizi Windows 10'a Hemen Yükseltmeyin

Şimdiye kadar masaüstü işletim sistemi tarihinin en fenomen olaylarından sayılan Windows 10’un gelmesine çok az kaldı. Peki, biz hemen sistemlerimizi Windows 10’a yükseltmeli miyiz?

Bunun cevabı aslında “hayır”. Bu hafta gelmesi beklenen Windows 10 Teknik Önizleme sürü 10240 aslında Windows 10’un RTM sürümü olacak. RTM bildiğiniz gibi Release to Manufacture tamlamasının kısaltılmışı. Yani DVD’ye basılacak olan ürünün hazırlanması anlamına geliyor. Windows 10 RTM sürümünün hazır olması da artık Windows 10 işletim sisteminin tamamen hazır olması ve tüketiciye sunulacak kıvama gelmiş olduğunu ifade ediyor. Bu teknik ön izleme Kasım ayına kadar kullanılabiliyor.

Öte yandan Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının acele etmesine gerek yok. Sistemlerinizde her hangi bir değişiklik yapmadan kendini güncelleyecek olan Windows 10, hemen bir çırpıda “yeni çıktı” diye indirilip kurulması gereken bir durumu gerektirmiyor.

Windows 10 yeni olarak bilgisayarlarınıza kurulduğunda, eğer teknik önizleme sürümlerini kullanmıyorsanız size bazı sıkıntılar çıkarabilir. Sürücü sıkıntıları yaşamanız mümkün. Windows 10’a minimum 2 ay süre vermeniz ve yükseltmenizi sonra yapmanız yaşanması olası birçok sıkıntıyı bertaraf etmeniz anlamına gelebilir. Özellikle kurumların muhasebe ve yazıcı gibi önemli uygulama ve sürücüleri hemen Windows 10 ile uyum sağlamayabilir.

Zaten Windows 10’un en önemli uygulaması Cortana henüz Türkçe olarak hizmet vermiyor. Belki onu beklemek daha doğru bir karar olabilir.

Windows 10'un Son Teknik Önizleme Sürümü 10240 mi Olacak?

Windows 10'u Bedava Almak İçin Ön Kayıt İkonu Geri Geliyor

Windows 10 RTM, 15 Temmuz'da Hazır

YORUMLAR