Acer CEO'su Wang Uyardı: Surface, Sektörü Olumsuz Etkiler

Acer CEO'su Wang Uyardı: Surface, Sektörü Olumsuz Etkiler

Acer, Microsoft’un tablet üretmesi nedeniyle yaşadığı kızgınlığı ortaya koydu.

Microsoft bu zamana kadar yazılım temelli bir şirket idi. Birkaç küçük cihaz üretmiş olmasına rağmen işin donanım kısmına pek yaklaşmıyordu. Ta ki Surface isimli tableti tanıtana kadar. Windows 8 işletim sistemine sahip olacak cihazların üreticileri olan Acer ve ASUS gibi şirketler için şok etkisi yaratan bu yeni ürün, beraberinde ciddi bir hoşnutsuzluğu da getirdi. Bu konudaki ilk haberimizi “Microsoft'un Surface'i Tablet Üreticilerini Kızdırdı” adıyla yayınlamıştık. Söz konusu gelişmelerin son halkasını ise Acer CEO’su J. T. Wang’in sözleri oluşturuyor.

Önemli bir donanım üreticisi olan Acer’ın başındaki en yetkili kişi olan Wang, Financial Times isimli yabancı yayın organına verdiği demeçte, “Microsoft Surface’in, küresel ekosisteme olumsuz katkısı olacağını” ifade etti. Düşüncelerini Microsoft’un kendisine de ilettiğini belirten Wang, “Microsoft’un bu hamle ile sektör için büyük bir olumsuz etki yarattığını ve diğer markaların buna olumsuz tepkiler verebileceğini” söyledi. Microsoft’un işin yazılım kısmında kalması gerektiğini ve hem yazılım hem de donanım açısından bakarak sektörde çift düşünce ile yer almaması gerektiğini sözlerine ekleyen yönetici, Microsoft’a karşı bir yaptırım düşünmediklerini dile getirdi.

Görünen o ki Microsoft Surface ile bilgisayar dünyasında ortaya çıkan çatlaklar derinleşebilir. Surface’in satışa çıkması ve göstereceği satış performansı ile diğer donanım üreticilerinin tepkileri de daha net ortaya çıkacaktır.

YORUMLAR