Achronix Speedcore Teknolojisi ile İşlemcileri 10 Kat Güçlendirdi

Achronix Speedcore Teknolojisi ile İşlemcileri 10 Kat Güçlendirdi

Achronix, yüzde 50 daha düşük güç tüketen, yüzde 90 daha ucuz ve 10 kat daha hızlı çalışan küçük, programlanabilir işlemci teknoljisi Speedcore'u tanıttı. Yeni işlemci ile FPGA teknolojisinde yeni bir devir başlamış oldu.

Santa Clara, California merkezli işlemci üreticisi Achronix, FPGA (Field Programmable Gate Array - Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri) temelli işlemciler üretiyor. Savunma teknolojileri, sayısal işaret işleme, uzay, tıbbi görüntüleme ve otomotiv gibi çok farklı alanlarda paralel işlemleri hızlandıran bu işlemci, teknolojinin bir sonraki adımı olarak adlandırılıyor. Dünya'da bu teknolojiyi üretebilen altı şirket bulunurken, bunlardan Altera'yı Intel 16.7 milyar dolar vererek satın almıştı. Bir başka büyük oyuncu Xilinx ise yılda 2.2 milyar dolarlık gelir elde etmeye devam ediyor. 

Achronix'in Speedcore teknolojisi ile ürettiği yeni işlemciler, bugün itibariyle müşterilerine ulaştırılmaya başlandı. Yine Acronix'in benzer bir teknoloji ile hazırladığı Spester 22i serisi, 2013 yılından bu yana kullanılmaya devam ediliyor. Normal FPGA teknolojisine göre çok daha hızlı ve gelişmiş olduğu söylenen eFPGA'in çok uzun süredir konuşulduğunun altını çizen Achronix yetkilileri, bu teknoloji ile hazırlanmış işlemcilerin Achronix tarafından çoktan gerçeğe dönüştürüldüğünü ve müşterilere gönderilmeye başlandığını da söylüyorlar. Genellikle veri merkezlerinde kullanılan bu işlemci türü ile birlikte maliyetler düşerken, işlemcilerin bizim bilgisayarlarımızda kullanılanlara göre çok daha hızlı çalışması sebebiyle, yapılan her hangi bir işlem daha kısa sürede bitirilebiliyor. 

FPGA Nedir?

Açılımı Field Programmable Gate Array - Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri olan bu teknoloji, programlanabilir mantık blokları ve bu bloklar arasındaki ara bağlantılardan oluşan ve geniş uygulama alanlarına sahip olan sayısal tümleşik devreler olarak tanımlanabilir. Bu teknoloji ile yapılan işlemciler, giriş ve çıkış blokları, mantıksal bloklar ve ara bağlantılardan oluşuyor. Bilgisayarlarımızda kullanılan işlemcilerden farklı olarak, bütün bu bloklar istenildiği gibi programlanabiliyorlar. Yani bir kullanıcı, bu teknoloji ile üretilen bir işlemciyi satın alıp, hangi işlemleri nasıl yapacağını öğretebiliyor. Bu öğretme süreci, sürekli olmamakla birlikte istenildiğinde yeniden programlanabiliyor. 

Normalde kişisel bilgisayarlarda kullanılan işlemciler, imalat sürecinin ardından tek bir şekilde programlanmış şekilde ana karta yerleştirilirken, FPGA işlemciler, istenildiği gibi programlanabildiklerinden çok daha efektif işler için kullanılabiliyorlar.  FPGA ile temel mantık kapılarının ve yapısı daha karmaşık olan devre elemanlarının işlevselliği artırıyor. 

FPGA, gün be gün artan data center ihtiyaçlarını gidermek için geliştirilen teknolojilerin başında geliyor. Bu işlemciler istenildiği gibi programlanabildiği için her işlem için başka bir işlemci almak yerine tek bir işlemci ile bütün işler halledilebiliyor. Böylece merkezler daha az para harcayarak, daha fazla güç üretiyor ve bunu yaparken, normalden çok daha az bir alana ihtiyaç duyuyorlar. . 

Zuckerberg, Facebook Sunucularını Fotoğrafladı

Microsoft, Denizin Dibine Yeni Bir Veri Merkezi Kurmak İstiyor

Apple Milyar Dolarlık Sunucu Veri Merkezi İnşa Ediyor

YORUMLAR