Açık Bulan Hacker'lar 2019'da 40 Milyon Dolar Kazandılar

Beyaz şapkalı hacker olarak bilinen ve çeşitli sistemlerin açıklarını geliştiricilere bildiren hacker'lar, bu yolla geçtiğimiz yıl önemli gelirler elde ettiler.

hacker 40 milyon dolar

Beyaz şapkalı hacker olarak bilinen ve çeşitli sistemlerin açıklarını geliştiricilere bildiren hacker'lar, bu yolla geçtiğimiz yıl önemli gelirler elde ettiler. Hata Avcılığı olarak bilinen programlardan hacker'ların 2019 yılında 40 milyon dolar kazandıkları söylendi.

Hacker denilince akla genellikle illegal işler yaptıkları düşünülen gruplar gelse de hepsini aynı kefeye koymamak gerekiyor: Bazı hacker'lar ya da hacker grupları, insanların güvenlikleri için çaba sarf ediyorlar. Beyaz şapkalı hacker olarak tanımlanan bu grup, şirketlere sistemlerindeki açıkları söyleyerek, kullanıcıların bu açıklardan zarar görmelerini engellemeye çalışıyorlar.

Açık bulma işinin öncülerinden HackerOne isimli internet sitesi ise çeşitli şirketlerin hata avcılığı programları başlatmalarına aracılık ediyordu. Büyük şirketler bu internet sitesi üzerinden sistemlerinde açık bulanlara ödüller vaat ediyorlardı. Ayrıca şirketler kendi siteleri üzerinden de böylesine programlar başlatabiliyorlardı.

HackerOne bugün yaptığı açıklama ile beyaz şapkalı hacker'ların kazançlarına dair bilgi verdi. Google, Goldman Sachs, IBM, Toyota, Dropbox ve General Motors gibi devasa şirketlerin çeşitli hata avlama programlarını başlattığını hatırlatan HackerOne, 2019 yılında düzenlenen tüm programlarda toplamda 40 milyon dolar dağıtıldığını aktardı.

2012 yılında kurulan HackerOne, iyi niyetlerle hata avcılığı yapmak isteyenleri bir araya getirmişti. Kurulduğu günden bu yana toplamda 152 milyon dolar dağıttığını dile getiren internet sitesi, toplamda 153 binden fazla açığın kendileri sayesinde kapatıldığını belirtti.

2018 yılında sadece tek bir açıkla bir hacker'ın 1 milyon dolar elde ettiğini söyleyen HackerOne, halihazırda 146'dan fazla hata avcısının aylık 100 bin dolardan fazla gelir elde ettiği bilgisini paylaştı.

YORUMLAR