Açık Dünya Star Wars Oyunu İptal Edildi

star wars açık dünya

Star Wars Battlefront II ile tepki toplayan Electronic Arts, Star Wars serisine dair beklenmeyen bir karar daha aldı. Devasa oyun dağıtımcısı, geliştirmekte olduğu açık dünya oynanışı Star Wars oyununu iptal etti

Lucas Film’in milyarlarca dolar karşılığında Disney’e satılmasının ardından beklenmedik bir olay yaşanmış ve Disney, efsane serinin oyun yapma hakları konusunda Electronic Arts ile anlaşmıştı. Disney ve EA arasındaki anlaşmanın ardından Amerikalı oyun dağıtımcısı, birçok farklı Star Wars oyunuyla piyasadaki yerini almıştı.

Son olarak Star Wars Battlefront II ismi verilen oyunda kullanılan oyun içi satın alma mekanizmasının soygunculuk olarak tanımlanmasından sonra oyuncular Electronics Arts’ı eleştiri yağmuruna tutarken, şirket geri atmak durumunda kalmıştı.

Battlefront II sonrasında yaşanan fiyaskodan sonra oyuncuları üzecek bir başka haber gelmişti. EA yaptığı açıklamayla Dead Space serisini geliştiren ve son olarak bir Star Wars oyunu üzerinde çalıştığı bilinen Viscreal Games kapatılmıştı. Viscreal tarafından geliştirilen macera türündeki Star Wars oyunuysa EA Vancouver stüdyolarına devredilmişti. 

Macera türünde olacağı bilinen Star Wars oyununun EA Vancouver’a geçmesinden sonra oyun tamamen değişmiş ve açık dünya oynanışlı bambaşka bir yapıma dönüşmüştü. Fakat bugün ortaya çıkan haberlerde, açık dünya oyununa dönüştürülen Star Wars yapımının iptal edildiği belirtildi. İptalin arkasında yatan sebep henüz belli olmazken, EA’e iptal konusunda sorulan sorular da cevapsız bırakıldı.

Güncelleme: Electronic Arts, iptal konusunda çıkan haberlerin ardından küçük bir açıklama yaparak, açık dünya Star Wars oyununun iptal edildiğini doğruladı; ancak buınun tamamen bir iptal olmadığını, bunun yerine projenin daha küçük bir hale getirildiğini belirtti.