Acımız Büyük: MP3'ü Kaybettik!

Acımız Büyük: MP3'ü Kaybettik!

Hacı bana bir MP3 CD yapsana be, arabanın teybinde dinlemelik.” Size ölü teknolojiler derneği temalı bir cümle kurdum, öyle ki milenyum çocuklarının anlamayacağı dilden. Malum ne artık arabalarda teyp var, ne de kimse CD kullanıyor. Hatta bulut sistemleri yaygınlaşmaya başladığından beri flaş belleklerle bile aramız açıldı. Konunun nereye gittiğini bilmem anlatabildim mi, böyle şey de nasıl söylenir bilemiyorum, MP3 de hakkın rahmetine kavuştu arkadaşlar, başımız sağ olsun.

MP3’ün tüm haklarına sahip Alman Entegre Devreler Fraunhofer Enstitüsü açıklamasına göre, bu ses formatına ait tüm patentlerin süresi doldu ve tekrar da yenilenmeyecek. Peki bir teknoloji ölür de yerine muadili gelmez mi? Yakın zaman içerisinde popüler olacak ses formatı, Advanced Audio Coding (AAC) Türkçe meali: Gelişmiş Ses Kodlama olacak. İsmi tanıdık gelip çıkaramayanlar için AAC, CD’leri iTunes’a geçiren format. Zaten uzmanlara göre de MP3’ün ölüm fermanı, Apple iPad’lerin çıkmasıyla imzalanmıştı. MP3 müzik çalarların modasının geçip tamamen tarihe gömülmesinin ardından, ses formatının da ömrünün dolması 20 seneyi buldu.

Buradan emektar teknolojiye minnetimizi, tüm bir dönem müptelası olmuş okurlarımıza da taziyelerimizi iletiyoruz. Allah teknolojinin gelişimine zeval vermesin.

iTunes, Windows Store'da Yerini Alacak

Kendi Kanından Elektronik Müzik Aleti Yaptı

YORUMLAR