Activision Blizzard, Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkaracak

Activision Blizzard Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkaracak

Amerikalı oyun stüdyosu Activision Blizzard, yüzlerce çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Sürdürülebilir karlılığa ulaşmak için yeniden yapılanmaya giden şirket, King’in Seattle’daki mobil oyun stüdyosunu da kapatmayı planlıyor.

Activision Blizzard çatısı altında faaliyet gösteren King, 2015 yılında Seattle merkezli oyun geliştiricisi Z2Live’ı 45 milyon dolara satın almıştı. Stüdyonun oyunlarından Paradise Bay, iOS ve Android platformunda önemli bir başarı yakalamıştı. Son birkaç yılda yaklaşık 200 milyon dolarlık bir gelir elde eden Z2Live, buna rağmen kapatıldı.

Yakın zaman önce hit mobil oyun serisi Candy Crush’ın yeni halkası “Candy Crush Friends Saga”yı piyasaya süren King, 2018’in dördüncü çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda yüzde 5 artırarak, 543 milyon dolara yükseltmişti

candy crush friends saga

Mobil dünyanın nabzını tutan analiz firması Sensor Tower, Activision, Blizzard ve King imzalı oyunların son çeyrekte App Store ve Play Store’da yaklaşık 501,3 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti.

Activision Blizzard, tüm bu olumlu tabloya rağmen toplam iş gücünün yüzde 8’ini etkileyecek büyük çaplı bir işten çıkarma planlıyor. İşleri merkezileştirmeyi ve karı artırmayı planlayan şirket, 2018’de 1.51 milyar dolar kar elde etmişti.

Analistler, Activision’ın satışlarının bu yıl yaklaşık yüzde 2 oranında azalarak 7.28 milyar dolara düşeceğini tahmin ediyor.

Ocak ayının sonlarına doğru yeni Mali İşler Müdürü (CFO) Dennis Durkin’i duyuran şirket, aynı dönemde 100 çalışanının daha işine son vermişti.