Activision'ın Borsa İşlemleri Durduruldu

Activision Borsa

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Activision’ın sızan finansal raporları, büyük bir skandalın ortaya çıkmasına sebep oldu.

Raporların sızmasının ardından hisselerde yaşanan anlık değişimler sonrasında, Activision hisseleri işleme kapatıldı.

Activision Borsa düşüşü

1979 yılında kurulan ve üçüncü parti oyun geliştiriciliği fikrini sektöre kazandıran Activision, 2002 yılında piyasaya sürdüğü Call of Duty serisinden sonra inanılmaz bir yükseliş sergilemiş ve oyun dünyasının en büyük şirketlerinden bir tanesi olmayı başarmıştı. Blizzard ile birleştikten sonra yükselişini sürdüren şirket, NASDAQ borsasında işlem görmeye başlamıştı. Dün yaşanan hata sonucundaysa şirketin hisse senetlerinin borsada işlem görmesi durduruldu.

Borsada işlem gören her şirket, finansal çeyreklerin sonunda gelir gider dengeleri gibi birçok detayı hisse senedi sahipleriyle paylaşmak durumundalar. Özellikle şirketlerin borsadaki değerlerini direkt olarak etkileyen bu raporlar, hileli yönlendirmelerden korunmak için belirli gün ve saatte açıklanıyorlar. Activision’ın merakla beklenen finansal raporlarıysa dün itibarıyla yanlışlıkla daha önce duyurulan saatten önce yayınlandı.

Finansal raporların erken yayınlanmasının ardından Activision hisseleri, hemen yukarıda gördüğünüz gibi, sert bir yükseliş gösterirken, yükselişin hemen ardından beklenmedik bir düşüş sergiledi. Yaşananlardan sonra olaya müdahale eden Dow Jones yönetimi, Activision’ın borsadaki işlemlerini durdurma kararı aldı. Yaşanan sürecin gözden geçirileceğini söyleyen yetkililer, herhangi bir manipülasyon izine rastlanması durumunda gereken işlemlerin başlatılacağını kaydettiler.