AdBlock Gizemli Bir Yabancı Tarafından Satın Alındı

AdBlock Gizemli Bir Yabancı Tarafından Satın Alındı

Geçtiğimiz hafta sizlere AdBlock'un yeni bir politika gütmeye başladığını AdBlock Yeni Çalışma Politikasını Duyurdu, Artık Her Reklam Engellenmeyecek haberimizle birlikte aktarmıştık. Şirketin yayınladığı ve yeni sekmede kendiliğinden açılan bir deklarasyon, artık kabul edilebilir reklamlar politikası adlı bir politikanın uygulanacağını açıklıyordu ve bu nedenle sadece güvenli olarak görülen reklamlar engellemeleri aşabileceklerdi. Fakat bu ilginç ve heyecan verici gelişmenin bizi esas arkaplanda dönen olaylar konusunda ihmalkar davranmaya ittiğini belirtmek lazım.

Zira varolan açıklamanın altında yer alan küçük notu hepimiz kaçırdık. Bu notta yer alan verilere göre şirket başka bir uzman ekibine satılmış durumda ve ürünün devamlılığını da genel direktörü sağlayacak. Lakin bu alıcıya dair herhangi bir bilginin sunulmaması nedeniyle kim olduğuna dair çok sayıda spekülasyon ortaya çıktı. Hali hazırda gerçekleşen bu reklam politikası değişikliğinin ise yeni politika ile yakın bir ilişkisinin olduğu tahmin ediliyor.

Kabul edilebilir reklam politikasının biraz derinlerine indiğimizde, bu politikanın yayıncılardan para koparma amaçlı hazırlandığını söyleyebiliriz. Bu sistemde şirketlerin reklamlarını uygularken belli kriterlere uymaları bekleniyor ve kriterlere uyan reklam yayıncılarının AdBlock'a önceden belirlenmiş bir ücret ödeyerek reklamlarını tüm kullanıcılara gösterebilmeleri sağlanıyor. AdBlock için güzel bir haber olsa da bunun kullanıcılar için gerçek bir koruma sağlayıp sağlamayacağını şimdilik bilmek imkansız.

Sevilen eklentinin bu yeni bilgiler ışığında 100 milyonluk kullanıcı tabanının ne kadarını koruyabileceğini ise şimdilik bilmiyoruz. Eğer şimdiye dek AdBlock kullanmadıysanız göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bakın YouTube AdBlock Kullananları Nasıl Cezalandırıyor

YORUMLAR