Adblock Plus Bir Davayı Daha Kazandı

Adblock Plus Bir Davayı Daha Kazandı

Adblock Plus'ın yapımcısı Eyeo GmbH, işlerini durdurmak isteyen Alman mahkemelerine karşı bir davayı daha kazandı. Çevirimiçi reklamların engellenmesinin Alman yasalarını ihlal ettiğini söyleyen yayıncılar tarafından altı kez açılan davalarda, bir kez daha Adblock haklı bulundu. Bu sonuçla birlikte reklam engelleme servisi, kendisine açılan şimdiye kadar ki tüm davaları kazanmış oldu ve temyiz edildi.

Adblock Plus'ın kazanmış olduğu son dava, Almanya'nın en tanınmış medya organı Der Spiegel Online tarafından açıldı. Eyeo'nun İletişim Şefi Ben Williams konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Her bir davacı aynı şeyi yapmak istiyor. Kullanıcıların reklamları engellemesine izin veren bir hizmet sunmamamız gerektiğini söylüyorlar" dedi. Spiegel Online'ın açtığı dava da, Eyeo'nun iş modelinin Almanya'nın haksız rekabet yasasını ihlal ettiği fikrine dayanıyor.

Eyeo GmbH, büyük şirketlerden reklamlarının beyaz listeye alınması için ödeme yapmasını bekliyor. Ayrıca "kabul edilebilir reklamların" belirli kriterlere uyması gerektiğini de ısrarla öneriyor. Williams'a göre, Eyeo'nun böyle bir gelir akışının olması, yasal savaşların başlamasını da mümkün kılıyor. 

Adblock Plus ve Eyeo, kuruluşundan bu yana Almanya merkezli ve ürün yıllardır popüler. Hatta Alman internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 15 ila 20'si Adblock Plus kullandığı biliniyor. Bu davaların sonu nereye gider bilinmez, ama Eyeo'nun hepsinden alnının akıyla çıkması, "doğru reklam politikası" yapmayanlara umarız ders olur.

Adblock Plus Kendi Reklamlarını Yayınlacak

AdBlock Plus Facebook’a Ayarı Verdi: Reklamları Engellemeye Devam Ederiz

YORUMLAR