AdBlock Yeni Çalışma Politikasını Duyurdu, Artık Her Reklam Engellenmeyecek

AdBlock Yeni Çalışma Politikasını Duyurdu, Artık Her Reklam Engellenmeyecek

Chrome tarayıcıda eklenti olarak AdBlock kullananlar dün geceden itibaren bir bildiri görmeye başladılar. Bu AdBlock’un yeni çalışma kurallarına ait bir iletiydi.

AdBlock bu haftadan itibaren yeni bir kullanım anlaşmasıyla karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in altını çizerek belirttiği “AdBlock’u kullanmayalım” uyarısının bunda bir etkisi var mı bilinmez ancak AdBlock artık eski çalışma algoritmasından vazgeçiyor.

AdBlock ile ilgili bazı değişiklerin olabileceğini ise Tamİndir geçtiğimiz hafta “Apple, Facebook, YoTube ve Google Reklam Engelleyen Yazılımlardan Kurtulmak İstiyorlar mı, İstemiyorlar mı?” blog yazımızda öngörmüştük.

AdBlock’da ne değişiyor?

AdBlock “Kabul Edilebilir Reklamlar”  (Acceptable Ads program) adı altında yeni bir algoritmayla çalışmaya başlayacak. Hatta AdBlock’tan bir bildiri aldıysanız, sistem artık çalışmaya başlamış anlamına geliyor. “Kabul Edilebilir Reklamlar” algoritması, rahatsız edici olmayan reklamların artık AdBlock tarafından engellenmeyeceğinin bir uyarısı. Böylece AdBlock beğendiğiniz sitelerin reklam gelirlerinin önünü kesmeyeceğini, ancak eğer kullanıcı tercih ederse bu reklamların bireysel olarak kapatılabileceğini bu uyarısında net olarak kullanıcılarına bildiriyor. Adblock ayarlarına gittiğinizde karşınıza gelen seçeneklerde en üstte henüz Türkçesi olmayan yeni bir seçenekle karşılaşıyorsunuz. Bu seçenek yukarıda anlatılan özelliğin kullanıcı tarafından kontrol edilmesini sağlıyor.

Bakın YouTube AdBlock Kullananları Nasıl Cezalandırıyor

AdBlock, Android Platformuna Tarayıcı Olarak Geliyor

Microsoft, Adblock Plus Eklentisine Neden Yatırım Yapıyor?

YORUMLAR