Adil Kullanım Kotası Saçmalığı Meclis'e Taşındı!

Adil Kullanım Kotası Saçmalığı Meclis'e Taşındı!

Ülkemizde fahiş internet abonelik fiyatları ve Adil Kullanım Kotası - AKK karşısında nihayet siyasi bir hareket başladı. Ülkemizde yıllardır internet bağlantı ücretleri çevremizdeki ülkelere göre oldukça yüksek. Bu durumu özetlemek adına şu infografiğe göz atmak yerinde olacaktır:

Ülkemizde internet bağlantı fiyatlarının fahiş derecede yüksek olmasının yanısıra Adil Kullanım Kotası adı altında bağlantı hızları ciddi derecede limitlenmekte. İşte bu can sıkıcı durum CHP Adana milletvekili İbrahim Özdiş tarafından gündeme getirildi ve konu hakkında TBMM'de bir basın toplantısı düzenlendi.

İbrahim Özdiş yaptığı açıklamada BTK verilerine dayanarak ülkemizdeki internet kullanım istatistiklerine ve internet kullanım şartlarına değindi ve ülkemiz internet kullanıcılarının karşılaştığı problemleri listeledi:

İbrahim Özdiş'in konuşmasından dikkat çeken cümleler ise şunlar oldu:

- 24 megabite kadar hız demek aldatmacadır, tüketici haklarına aykırıdır.

- Ortalama 60 GB kullanım olan bir ülkede 35 GB adil kullanım kotalı bir paket satmak tabiri caizse utanmazlıktır.

- AKK aşımında düşülen hız olan 3 megabit, günümüz dijital çağı için komik bir rakamdır.

- Hem 16 - 24 megabite kadar üyeliklerde, hem de 100 megabite ve daha fazlasına kadar üyeliklerde AKK aşımında hız 3 megabite düşmektedir. Bu çok büyük bir adaletsizliktir.

- Servis sağlayıcılar tarafından sıklıkla dile getirilen "altyapı yetersizliği" koca bir yalandır. IPTV olarak adlandırılan ve internet bağlantısı ile aynı altyapı üzerinden alınan televizyon yayınları adil kullanım kotasına takılmıyor, ama bilgisayara geldiğinde adil kullanım kotasıyla karşılaşıyor.

- Eğer parasını verirseniz adil kullanım kotası olmadan internet kullanabiliyorsunuz.

- Altyapı sorunu var diyen pazar lideri Türk Telekom, altyapı çalışmalarını engellemesi nedeniyle Rekabet Kurumu tarafından ceza alıyor.

- İnternet servis sağlayıcısı "Gençler oyun indirmek, video izlemek için adil kullanım kotasının kalkmasını istiyor. " diyor. Tüketicinin parasını verip satın aldığı hizmeti ne şekilde kullanacağı kimsenin haddine değildir.

İbrahim Özdiş'in bu cümlelerini nasıl açıkladığını yukarıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Açıkçası Türk internet kullanıcılarının en büyük dertlerinin siyasi çevreler tarafından dikkate alınması ve genç nesil ile bu tarz pozitif bir ilişki kurulması olumlu bir gelişme. Umarız bu problemlerin çözümü için gerekli adımlar atılır ve ülkemizde internet kullanımındaki çağ dışı uygulamalar ortadan kaldırılır.

İnternette Sizin için Hız Mı Yoksa Adil Kullanım Kotası Mı Daha Önemli?

YORUMLAR