Adobe Flash'ın Açık Kaynak Kodlu Olması İsteniyor

Adobe Flash'ın Açık Kaynak Kodlu Olması İsteniyor

Adobe, bir süre önce yaptığı açıklama ile 2020 yılında Flash desteğini tamamen sonlandırma planı olduğunu açıklamıştı. Açıklamanın ardından bir grup geliştirici imza kampanyası başlatarak, Flash'ın açık kaynak kodlu yapılmasını talep etti.

HTML5'in devreye alınmasının ardından birçok internet sitesi alt yapısını buraya taşımış ve Flash yavaş yavaş terk edilmeye başlanmıştı. İçerisinde barındırdığı açıklar ve kolayca güvenlik duvarlarının kırılıyor olması sebebiyle çok kullanılan Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi birçok internet tarayıcısı da Flash desteğini kestiklerini açıklamışlardı. Flash'ın son kalesi olarak görülen Internet Explorer ve Microsoft Edge'in de 2019 yılında desteği keseceğini açıklamasıyla birlikte resmi olarak Flash'ın sonuna gelmiştik.

Tüm bunlara rağmen Juha Linstedt isimli bir geliştirici, Flash'a ikinci bir şans yaratmak için harekete geçti ve Flash'ın açık kaynak kodlu olması için bir imza kampanyası başlattı. Kampanyanın açıklamasında Flash'ın internet tarihinin önemli bir parçası olduğunu savunan Linstedt, Flash'ın ortadan kalkmasıyla birçok gencin eski oyunlara ve internet sitelerine ulaşamayacağını, tarihteki o parçaları göremeyeceğini söyledi.

Flash'ın açık kaynak kodlu yapılmasıyla birlikte ilerleyen yıllarda Flash ile yazılmış içeriklerin görüntülenmeye devam edilmesinin garantileneceği, hatta geliştiricilerin Flash açabilen bir tarayıcı geliştirebilecekleri dahi iddia edildi. Adobe'un herkesin eline geçmesini istemediği çeşitli telif haklarının açık kaynak kodlarının arasından çıkarılabileceğini de belirten Linstedt, eksilen kısımların açık kaynakların imkanları ile doldurulabileceği ve sistemin yaşatabileceğini de kaydetti. Adobe ise henüz imza kampanyası için açıklama yapmadı.

Adobe Flash Player'ın Fişi Çekiliyor

Google Chrome 56 Yayınlandı, Adobe Flash'a Veda Ediyoruz

YORUMLAR