Adobe Photoshop'un Kaynak Kodları Yayınlandı

Adobe Photoshop'un Kaynak Kodları Yayınlandı

Adobe Photoshop'un uzun yıllardır en çok kullanılan fotoğraf ve resim düzenleme programı olduğu aşikar. İlk olarak 1990 yılında Macintosh sistemler için yayınlanan programın 1.0.1 versiyonunun kaynak kodları Adobe Systems ile Computer History Museum (Bilgisayar Tarihi Müzesi)'un ortak çalışmaları neticesinde herkese açık olarak yayınlandı.

Kaynak kodlarının 128.000 satır koddan oluştuğu açıklandı ve indirmeye açık hale getirildi. Her ne kadar kodlar içerisinde Apple'a lisanslanmış olan MacApp uygulama kütüphanesi yer almasa da tam 179 adet dosya ve 128.000 satır kod yer alıyor. Kodların yüzde 75'inin Pascal ile yazıldığı, yüzde 15'inin 68.000 assembler dilinde olduğu ve geri kalanının ise karma bir yapı oluşturduğu bilgisi yer alıyor.

Orijinal kodların büyük çoğunluğu Photoshop'un eş kurucusu Thomas Knoll tarafından yazılmış ve Photoshop 2.0'da Knoll ikinci mühendis olarak da görev almış. İlk olarak kişisel kullanım için hazırlanan Photoshop, yakaladığı başarının ardından ticari bir programa dönüştürülmüş ve 1990 yılında çıkan 1.0 versiyonu sadece Macintosh için yayınlanmış. Programdan bazı ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz.

Samsung'un akıllı saati Altius'un ekran görüntülerini incelediniz mi?

YORUMLAR