Adobe'dan Şok Eden Karar: Flash Sonlandırılıyor

Adobe'dan Şok Eden Karar: Flash Sonlandırılıyor

Adobe'un Flash altyapısı kullanılarak hazırlanan animasyonlar, oyunlar ve web tasarımları, son yıllarda giderek popülerliğini kaybetmeye başladılar ve HTML5'in gelişi ile birlikte bu süreç daha da hızlı hale geldi. Tabii ki bizler Flash'ın esas altyapısı ile değil genellikle Flash Player ile web tarayıcılarımız üzerinden etkileşime giriyoruz ancak yeni açıklanan karar kullanıcılar için de oldukça faydalı olacak.

Adobe Flash Professional adlı sistem resmi olarak artık kullanılmayacak ve Adobe Animate adını alacak. Tabii ki “e kaldırmamışlar ki, sadece adını değiştirmişler” diyenler de olacaktır fakat aslında iş o kadar basit değil. Adobe Animate, Adobe Flash'ın aksine Flash altyapısının çok az bir kısmından faydalanacak ve ağırlıklı olarak HTML5'in nimetlerinden faydalanacak. Dolayısıyla tam olarak Flash'ın sağlayabildiklerinden de uzak kalmadan bir hibrit animasyon sistemi yaratılmış olacak.

Adobe Flash'ın en büyük sorunlarından bir tanesi mobil uyumluluk, bir diğeri ise çok sık rastlanan güvenlik açıklarıydı. Bu güvenlik açıklarının yıllardır çözülememesi, düşük performans ve mobil üreticilerin Flash kullanımını sınırlandırmak için Flash desteğini tamamen kapatmaları, zaten Flash'ın sonunun yavaş yavaş geldiğini gösteriyordu. Zaten rahmetli Steve Jobs da Adobe Flash'ın sonunun geldiğini ve sistemin HTML5'e yenileceğini yıllar önce belirtmişti.

Adobe Animate kullanılarak hazırlanan animasyon ve içeriklerin, Flash'a göre çok daha esnek olacakları ve tüm tarayıcılar tarafından da desteklenecekleri de Adobe'un açıklamaları arasında. 2016 yılının Ocak ayında Animate devreye sokulacak ve böylece eski, hantal Flash'a elveda diyeceğiz!

YORUMLAR