Ağınızda Bulunan IoT Cihazlarınız Güvende mi? Kontrol Edin

Ağınızda Bulunan IoT Cihazlarınız Güvende mi? Kontrol Edin

Birçok web sitesine ulaşımı engelleyen devasa DDoS saldırısının IoT teknolojisini kullanan cihazlar ile gerçekleştirildiği biliniyor. Sizin cihazlarınız da bu saldırıda yer alıp almadığını öğrenmek ister misiniz?

Dünyanın en büyük DNS sağlayıcılarından birisi olan Dyn’in altyapısının hedef alındığı devasa DDoS saldırısı, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini kullanan yaklaşık 500.000 cihaz tarafından gerçekleştirildi. Saldırıdan sorumlu olan botnet’in, Amerika başta olmak üzere birçok ülkede cihazları kontrolü altına aldığı biliyor ve buna sizin cihazlarınız da dahil olabilir.

Bullguard Security, cihazlarının güvenliği konusunda endişelenen internet kullanıcıları için ücretsiz bir Nesnelerin İnterneti tarayıcısını kullanıma sunduğunu duyurdu. “IoT Scanner” isimli bu tarayıcı, bir web sitesi üzerinden işlevini gerçekleştiriyor ve web sitesine girdiğiniz sırada sahip olduğunuz IP adresinin taramasını yaparak botnet’e dahil olup olmadığınızı kontrol ediyor.

Eğer IoT Scanner bağlantınızın ulaşılabilir olduğu sonucuna varırsa, bu Wi-Fi bağlantınızda açık olduğu anlamına gelir. Sunucuya sahip olmadığınız takdirde anormal olan bu durumun neden kaynaklandığını anlamak için Wi-Fi bağlantınızı kullanan cihazları tek tek gözden geçirmeniz ve açığın kaynağını bulmanız güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.

IoT Scanner'a buradan ulaşabilirsiniz.

Devasa DDoS Saldırısı, İnternetin Yarısına Ulaşımı Kesti!

145 Bin Kamerayla Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı!

Internet of Things ya da Nesnelerin İnterneti Nedir?

YORUMLAR