Ah! Bu Google'ın AB'den Çektiği, 9 Milyar Dolar Ceza Daha Yedi

Ah! Bu Google'ın AB'den Çektiği, 9 Milyar Dolar Ceza Daha Yedi

Reuters'in hafta sonu yayınladığı bir habere göre Avrupa Komisyonu, AB antitröst kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Alphabet'in alt kuruluşu olan Google'a 9 milyar dolar ceza kesmek üzere.

Bu ceza çok da yeni olmayan bir iddiadan dolayı Google'a kesilecek. Davanın tarihi AB rekabet gözlemcisinin, Google'ı Nisan 2015'te, internet arama sonuçlarını çarpıtarak kendi alışveriş hizmetinin lehine çevirmekle suçladığı bir iddianameye dayanıyor. Ancak esas iddialar bundan daha da eski, çünkü Google, AB rekabet komisyonu tarafından 2010 yılından bu yana benzer iddialarla suçlanıyordu.

AB komisyonu uzun süredir, küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar ve arama motoru kozunu kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddia ediyor. Ancak, Reuters'in iddiasına göre Google, altı yıl boyunca üç başarısız itiraz girişiminden sonra, komisyona karşı olan duruş ve tavrını değiştirmedikçe, bu davaların bir çözüme ulaşması da mümkün görünmüyor. Yani Google, o ya da bu şekilde bu cezaları ödeyecek gibi görünüyor.

Google Avrupa Birliğine 6.6 Milyar Euro Ceza Ödemeye Hazırlanıyor

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Google’ı Çok Fena Köşeye Sıkıştırdı

YORUMLAR