AIDS’in Tedavisi Bulunmuş Olabilir!

AIDS’in Tedavisi Bulunmuş Olabilir!

İngiltere’de yapılan çalışma kapsamında bilim insanları, HIV virüsüne sahip olan bir hastanın virüsten kurtulmayı başardığını açıkladı. Tedavinin ne kadar yararlı olup olmadığı, ilerleyen günlerde gelecek olan verilerle anlaşılacak. Eğer hastalık gerçekten de tedavi edilebilmişse AIDS hastalığı tarihe karışabilir.

İngiliz bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda HIV virüsünün neden olduğu AIDS hastalığını tedavi etmeyi başardıklarını duyurdular. Bir grup üniversitenin katkılarıyla yapılan araştırma, 50 AIDS hastasının yeni geliştirilen bir tedavi yöntemiyle iyileştirilmeye çalışılmasını kapsıyordu. 50 kişilik grup içerisinden şimdilik sadece bir kişi üzerinde uygulanan tedavi, AIDS hastalarına umut oldu. Bilim insanları, tedavinin uygulandığı hastanın kanında HIV virüsü bulamadıklarını, yani AIDS’in tedavi edilmiş olabileceğini açıkladılar. 3 ana aşamadan oluşan tedavi, şimdilik hastalığı iyileştirmiş gibi görünüyor fakat ilerleyen dönemlerde virüsün yeniden ortaya çıkabilme şansı var. Bakalım tedavi uzun vadede de başarılı olabilecek mi?

AIDS Nedir?

HIV virüsünün neden olduğu AIDS, bugüne kadar milyonlarca kişinin ölümüyle sonuçlanmış olan ve tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Hastalık direkt olarak bağışıklık sistemimize saldırır ve diğer hastalıklara karşı koymamızı sağlayan sistemimizi kelimenin tam anlamıyla çökertir. Bu nedenle AIDS, her zaman hastanın ölümü ile sonuçlanmıştır. Hastalık genellikle cinsel yollarla bulaşır. HIV virüsünün fark edilmeden vücutta zaman geçirebilmesi, hastalığın yayılmasını büyük oranda artırır.

Bilim ve Teknoloji Hakkında Dudağınızı Uçuklatacak 30 Şaşırtıcı Bilgi

YORUMLAR