AİHM'den Emsal Niteliğinde İşyerinde Mesajlaşma Kararı

AİHM'den Emsal Niteliğinde İşyerinde Mesajlaşma Kararı

Romanya’da bir çalışanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığı dava sonucunda kişisel mesajlarda çalışanların gizliliğini koruyucu bir karar çıktı. AİHM’in hükmettiği karara göre işverenler önceden haber vermeden çalışanların mesajlaşmalarını inceleyemeyecek. Bu karar benzer olaylarda da emsal teşkil edebilir.

Özellikle kurumsal şirketlerde çalışanların özel hayatı ve yaşam biçimi üzerinde kurulan baskı tartışmalara sebep olurken, işyerinde yapılan mesajlaşmalarla birlikte çalışanların kişisel mesajlaşmalarının da incelenmesi Avrupa’da özel hayatın gizliliğine aykırı olarak nitelendiriliyor. Ancak iş hayatının yoğunluğu neticesinde özel hayatla iş hayatının iç içe geçmesi, dünya genelinde hangi durumların gizliliğe aykırı olduğu konusunda fikir birliğini zorlaştırıyor.

Rumen çalışan Bogdan Mihai Barbulescu’nun davası Avrupa toplumunun işyerinde gizliliğe verdiği önemi ortaya koyar cinstendi. Müşterileriyle yazışmaları yürütmek adına açtığı Yahoo Messenger hesabında ailesi ve nişanlısı ile mesajlaşmaları da bulunan Barbulescu’nun işverenleri yazışmaların dökümünü alıp kendisine gösterdi. Bu olaydan 2 hafta sonra işine son verilen Barbulescu, şirkete dava açtı ancak yerel mahkeme işvereni haklı buldu. Bunun üzerine davayı AİHM’e taşıyan Barbulescu ilk etapta haksız bulundu. Ancak mücadeleyi sürdüren çalışan nihai kararda istediği sonucu aldı.

AİHM’in son karar organı olan Büyük Daire’nin hükmettiği karara göre; işverenlerin çalışanların yazışmalarını kontrol etmesinin anlaşılabilir olduğu ancak incelemenin önceden haber verilmesi gerektiği bildirildi. Aksi durumda ise çalışanların özel hayatının gizliliğine müdahale edildiği kararlaştırıldı. Bu kararın gelecekteki benzer davalarda da model alınması bekleniyor.

Google Çalışanlarının Seyahat Bilgileri Çalındı

ABD'de Bir Şirket, Çalışanlarına Çip Yerleştirecek

YORUMLAR