Aile İçi Şiddet! Tesla'nın Otomatik Pilotu Robota Çarptı

tesla robot kazası

Las Vegas’ta trafik kazası tarihine geçecek bir olay yaşandı: Tesla otomatik pilotu, bir otelin önünde duran otonom robota çarpıp kaçtı. Yaşananlar anbean kameralara yansırken, kazanın yapay zekanın karıştığı ilk çarpıp kaçma vakası olduğu söylendi.

Ürettiği robotlarla aynı isme sahip olan Rus şirket Promobot, geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta yaşanan bir kazayı sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Ürettikleri yer gösteren robotun parçalandığı anın videosunu yayınlayan şirket, otonom robota çarpıp kaçan Tesla Model S’in otomatik pilot modunda olduğunu söyledi. Promobot Twitter paylaşımında, “Elon Musk, Tesla Model S, Vegas’ta masum bir robota çarpıp, öldürüyor. Arabanız o sırada tamamen otomotik sürücü modunda” ifadelerini kullandı.

Yayınlanan video Twitter üzerinde birçok kişinin ilgisini çekerken, olay sonrasında videonun Promobot tarafından planlanmış bir reklam içeriği olduğu konuşulmaya başlandı. Buna rağmen Rus şirketten ilginç açıklamalar gelmeye devam etti. Promobot Geliştirme Müdürü Oleg Kivokurtsev, “Yaşananlara tabii ki kızgınız. Robotu Philadelphia’dan CES fuarına katılması için getirmiştik. Şimdi tamir edilmesi gerektiğinden etkinliğe katılamayacak” dedi.

Videoyu izleyen birçok kişiyse robotun yolun ortasına nasıl geldiğinin görünmediğini, kazayı çeken kameranın neden orada olduğunun anlaşılamadığını ve görüntülerin kurgu olduğunu dile getirdiler. Yine de ortaya çıkan kaza ve video, ilgi çekmeye yetti.