Ailesinden İlgi Görmeyen Çocukların Beyin Gelişimleri Etkileniyor

aile ilgisi çocuk beyni

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir bilimsel araştırmayla ailesinden ilgi gören ve görmeyen çocukların beyinleri karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda ailesinden ilgi görmeyen çocukların beyinlerinin görenlere göre daha küçük olduğunu ve gelişimini tamamlayamadığını ortaya koydu.

ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir Çocuk Hastanesi’nde Psikiyatri Bölümü’nde görev yapan Profesör Bruce D. Perry, ilgiyle büyüyen bir çocuğun beyin gelişiminin ilgi görmeyenlere göre önemli farklılıklar ortaya çıkarıldı. Perry yayınladığı makalede, çocukların yetişme tarzındaki farklılıkların beyin gelişiminde önemli rol oynadığı vurguladı.

Ailesinin ilgisiyle büyüyen üç yaşındaki bir çocuk ile ilgisiz büyüdüğü tespit edilen yine 3 yaşındaki iki çocuğun beyin gelişimlerini takip eden Perry, dikkat edilmesi gereken detaylara ulaştı. Perry, "Fotoğraflarda da görüldüğü gibi sol taraftaki beyin taraması, ailesinin ilgisiyle yetişen ortalama bir çocuk beyni. Öte yandan sağ tarafta ailesiyle zaman geçirmeyen ve ailesinin ilgisini görmeyen bir çocuğun beyninin taraması var. Bu çocuğun şiddet görmüş olabileceğini de tahmin ediyoruz. Bu taramalar sonucunda, sağ taraftaki çocuğun beyni yaşıtına göre daha küçük" dedi.

 

 

Bruce D. Perry, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Sağ taraftaki çocuğun beyninin yeteri kadar gelişmemesi gelecekte hastalıkların da habercisi. Bu durum genelde Alzheimer hastası olan yaşlı bireyylerde görülür. Bu çocuğun hafıza sorunu yaşaması çok olası. Öte yandan bu çocuğun bağlanma sorunları ve sosyal olarak izole bir hayat sürmesi oldukça mümkün.”