Airbnb'ye Yasa Dışı İlanlardan Dolayı 14 Milyon Dolarlık Dava

Online konaklama hizmeti sunan ABD'li şirket Airbnb'ye Paris belediyesi tarafından dava açıldı. Şehirdeki yasa dışı ilanları uygulamasında barındırdığı iddia edilen Airbnb'nin 14 milyon dolar ceza ödeyeceği belirtiliyor.

Fransız yasalarına göre Paris'teki ev sahipleri, kısa süreli kiralama platformlarında evlerini yılda en fazla 120 güne kadar kiraya verebilirler. Fakat bunun için kayıt numarasına sahip olması gereken ev sahipleri, yasa dışı yollardan ilan verirlerse Fransa yasalarını çiğnemiş oluyorlar. İşte Airbnb'deki yasa dışı ilanları gören Paris Belediye Başkanı şirkete dava açtıklarını duyurdu.

Konu hakkında Journal du Dimanche gazetesine açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Fransız yasaları kapsamında Airbnb'den 14,5 milyon euroluk (14 milyon dolar) ödeme alabileceklerini ifade etti. Yaklaşık 65 bin ilan ile Avrupa'nın en büyük pazarı olan Paris için gerekli tedbirleri alması beklenen Airbnb ise Paris'teki kuralların “verimsiz, orantısız ve Avrupa yasalarına aykırı” olduğunu dile getirdi.

Airbnb Paris'te Yasaklanıyor mu?

Halihazırda dünyanın pek çok otel markasıyla mahkemelik durumda olan Airbnb, Paris yönetimiyle de karşı karşıya gelmiş durumda. Ayrıca şehirdeki bazı bölgelerin turistler için konaklama yerine dönüştüğünü söyleyen Paris belediyesi, bundan endişe duyduklarını aktardı. Paris'te Airbnb'nin yasaklanmasının mümkün olabileceğini belirten Anne Hidalgo, vatandaşların duyarlı olmasını istedi.