Akıllı Asistanlar Evlerimizde Yerlerini Almak İçin Hazırlanıyor

Akıllı Asistanlar Evlerimizde Yerlerini Almak İçin Hazırlanıyor

Jarvis’i hatırlar mısınız? Ironman’in akıllı asistanı, hatta sonra canlandı baya duvarlardan falan geçebilen bir süper kahraman oldu. Bildiniz mi? İlerleyen dönemde o da süper kahraman olur mu bilinmez ama akıllı asistan teknolojisi evimize geliyor.

Tabi yaşayan Ironman olaya el atmadığı için, şimdilik sadece 5 metre çapından sesinizi duyabilen akıllı asistanlara, ajandanıza not aldırabilir, dilediğiniz şarkıyı çaldırabilir, hava durumu ve yol tarifi sorabilirsiniz. Bu teknolojinin öncü ismiyse Lenovo.  

Lenovo Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Karabıyık Sarıkaya’nın Anadolu Ajans muhabirine yaptığı açıklamaya göre, daha önce ABD'deki CES Fuarı'nda ve Barcelona'daki Dünya Mobil Kongresi'nde tanıtılan akıllı asistan teknolojisi şu an Amerika’da sorunsuz kullanılabiliyor. Teknolojinin diğer ülkelere gelebilmesi için gerekli olan dil uyarlamaları üzerine çalışmaların sürdüğünü aktaran Sarıkaya, “Şu anda bunla ilgili çalışılıyor ve ülkelere göre özel uygulamalar yapılıyor. Hatırlarsanız navigasyon cihazı yakın bir tarihte yoktu ama hayatımıza ama çok hızlı girdi. Bazı uygulamalar bu sürece çok iyi adapte oldu, bazıları olamadı. Dolayısıyla benzer bir süreç yaşanacak ama buradaki sürecin daha hızlı olmasını bekliyorum." şeklinde konuştu.

Akıllı asistanı 2017-2018 döneminde Türkiye’ye getirmeyi hedeflediklerini belirten Sarıkaya, “Kesinleşmiş bir tarih yok bu bir hedef. Sürece göre hareket edeceğiz." dedi. Akıllı asistanların işleri kolaylaştıracağının altını çizen Sarıkaya yeni teknolojnin bazı özelliklerini, “Yataktan kalkarken, perdeye bile dokunmadan 'Bugün hava nasıl?' diyeceksiniz, asistanınız anlık hava durumunu bildirecek. Toplantılarım yoğun mu?' dediğiniz de randevu defterinize bakıp, toplantılarınızı sıralayacak, yerlerini hatırlatacak, birbirine uzaklığıyla ne kadar sürede ulaşabileceğinizi bildirecek.” şeklinde özetledi.

Uçan Arabalar Gerçek Oluyor

Apple Watch Gelecekte Kandaki Glikoz Seviyesini Ölçebilir

YORUMLAR