Akıllı Asistanlar Sizi 'Yanlışlıkla' Dinliyor Olabilir mi?

Akıllı ev asistanınız ya da mobil cihazlardaki sesli asistanlarınız özel konuşmalarımızı dinliyor olabilir mi? Görünüşe göre oldukça mümkün.

Akıllı Asistanlar Sizi Yanlışlıkla Dinliyor Olabilir mi

Akıllı ev asistanları ya da mobil cihazlardaki sesli asistanlar özel konuşmalarımızı dinliyor olabilir mi? Görünüşe göre oldukça mümkün.

Dinleniyor muyuz?

Northeastern Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalar akıllı ev asistanları ile ilgili bazı çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. Buna göre sanal asistanlar gün içerisinde yaklaşık 19 defa 'yanlışlıkla' etkin hale gelebiliyor. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? Görünüşe göre bunların büyük bir çoğunluğu sözcüklerin yanlış algılanması ile alakalı.

Bugün herhangi bir sesli asistana sahip olduğunuzda onları etkin hale getirmek için bazı uyandırıcı kelimeler (Örneğin "OK Google" veya "Alexa") kullanırsınız.

Araştırma kapsamında Google Home Mini (Google Asistan), Apple HomePod (Siri) ve Amazon Echo Dot (Alexa) cihazları teste alındı. Test sonunda cihazların özel uyandırma sözcükleri dışındaki kelimelerle de etkin hale gelebildiği ve etkin hale geldikten sonra yaklaşık 43 saniye kadar ortamı dinlediği tespit edildi.

Cihazların etkin hale gelip gelmediğini anlamak için görüntüleri anlık olarak kaydedildi ve herhangi bir veri aktarımı yapılıp yapılmadığını anlamak için de ağ trafiği kontrol altına alındı.

Araştırma sonuçlarına göre araştırmacılar, bu cihazların bizi anlık olarak dinlediklerine yönelik herhangi bir kanıt bulamadı. Cihazlar yalnızca uyandırma sözcükleri ile (bazen yanlış algılamalar olsa bile) devreye girdi. Eğer akıllı ev asistanınızı yanlışlıkla uyandırmak konusunda bazı endişelere sahipseniz pek çok üründe dahili mikrofonu etkisiz hale getirmek için fiziksel bir buton yer alıyor.

Peki siz bu araştırma ve sonuçları hakkında neler düşünüyorsunuz? Araştırma, sizi tatmin etmek noktasında yeterli oldu mu yoksa hala endişeleriniz bulunuyor mu? Konu ile alakalı görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR