Akıllı Tahtalarda Windows Yerine Pardus Kullanılacak

Kamuda yerlileşme programı kapsamında başlatılan Pardus seferberliğine Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü de katıldı. Antalya içerisindeki 11 bin 500 akıllı tahtada 17 Eylül itibariyla yerli yazılım Pardus kullanılacak.

Tübitak tarafından Linux altyapısı kullanılarak geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus'un kullanım alanları çoğaltılıyor. Başta Antalya olmak üzere ülkenin her bölgesinde faaliyete geçecek Pardus kullanımıyla birlikte bilişim-teknoloji alanındaki eksiklikler kapatılmak isteniyor.

Halihazırda Microsoft Windows yüklü olan tahtalara Pardus sistemini kurmayı planlayan Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, Tübitak ile anlaşma sağladı. Kent genelindeki okullarda Pardus destekli akıllı tahtaların 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren kullanılmasını amaçlayan Antalya, böylelikle eğitimde yerlileşme programını da Pardus ile başlatmış oldu.

"Pardus İle 15 Milyon TL Tasarruf Sağlayabiliriz"

Konu hakkında Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan yaptığı açıklamada hedeflerinde 11 bin 500 akıllı tahta olduğunu ifade etti. Ayrıca Windows programını kullanmak için tahta başına yaklaşık 200 dolar ödeme yapıldığına dikkati çeken Arslan, Pardus kullanımıyla birlikte yaklaşık 15 milyon TL gibi bir tasarruf sağlanmasının mümkün olduğunu belirtti.