Akıllı Telefon Düşkünü Mobil Zombilere Özel Yol

Litvanya Mobil Zombilere Özel Yol 1

Yolda yürürken bazı yayaların, akıllı telefonlarından başlarını neredeyse hiç kaldırmadığını görürüz. İşte mobil zombiler tanımlaması tam da bu telefon düşkünü dikkatsiz yayalar için kullanılıyor.

Daha önce Çin'in Çongçing ve Belçika'nın Anvers kentlerinde, "mobil zombiler" için özel yollar yapıldığını görmüştük. Dikkatsiz yayalar için benzer bir yol bu kez de Litvanya'nın başkenti Vilnius’ta açıldı.

300 metre uzunluğundaki bu özel yolda yer alan özel çizgiler, yayaların telefona odaklanmış durumdayken bile gidecekleri yönü görmelerine olanak sağlıyor. Böylece yürürken akıllı telefonlarının ekranından gözünü ayıramayan yayaların, kendilerini ve başkalarını tehlikeye atması engellenmeye çalışılıyor.

Bu proje ile kentte yazılım ve bilişim endüstrilerine dikkat çekerek, sektörün kalifiye çalışanlarını kente çekmeyi amaçladıklarını söyleyen Vilnius Belediye Başkanı Remigijus Simasius, 550 bin nüfuslu kent için "Vilnius gerçek bir teknoloji kenti" diyor.

Litvanya Mobil Zombilere Özel Yol 2

Akıllı Telefon Kullanımı Kaza Sebebi

Avrupa Otomobil Kulübü'nün (ACE) verilerine göre, akıllı telefon kullanımı en önemli kaza sebeplerinden birisi olarak öne çıkıyor. Almanya'da alkollü araç kullanımı ve aşırı hızın ardından akıllı telefon kullanımı, en çok kazaya neden olan davranışlar listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Litvanya’da da Ekim ayı başında yayaların karşıdan karşıya geçerken telefon kullanmaları yasaklanmıştı.

ACE, akıllı telefonlarına odaklanan yayaların çok fazla dikkat dağınıklığı yaşadığına dikkat çekerek, bu yayaların otomobilleri, tramvayları görmediklerini ve kırmızı ışığın yandığını bile fark etmediklerini vurguluyor.