Akıllı Telefon Pazarında Neler Oluyor? Xiaomi ve Lenovo'nun Listede Sıralaması Düştü!

Akıllı Telefon Pazarında Neler Oluyor? Xiaomi ve Lenovo'nun Listede Sıralaması Düştü!

Akıllı telefon üreticilerinin çoğalmasıyla birlikte iyice kızışan rekabet, Xiaomi ve Lenovo'ya yaramadı. Çin’de milyonlarca adet akıllı telefon satan Xiaomi, 2016'nın ilk çeyreğine hayal kırıklığıyla başladı.

Dünyadaki telefon satışlarında neler olup bittiğini merak edenler için IDC tarafından geniş çaplı bir araştırma yapıldı. IDC'nin yaptığı araştırma tüm dünyadaki telefon şirketlerinin 2016 yılının ilk çeyreğine ait satış oranlarını kapsıyor. Bu istatistikte en çok şaşırtan iki şirket Xiaomi ve Lenovo oldu.

2016'nın ilk çeyreğinde tüm şirketler toplam olarak 335 milyona yakın telefon dağıtımı yaptı. Bu dağıtımın en önemli kısmı ise Samsung ve Apple'a ait. Dev teknoloji şirketleri mobil telefon pazarındaki konumlarını kimseye kaptırmıyorlar. Fakat Apple ve Samsung arasında süren rekabette 2016'nın ilk çeyreğinin galibi Samsung oldu. Apple'ın telefon satışındaki düşüşleri devam ediyor.

2015 yılında büyük bir başarı yakalayan ve 2015’i gözde yılı olarak nitelendirebileceğimiz Xiaomi, listede diğer kategorisinde yer aldı. Yani ilk 5 büyük telefon şirketi arasında yer bulamadı. Ürettiği fiyat ve performans oranlı ürünler ne yazık ki onu dünyada iyi bir konuma getirmedi. Ama Çin pazarından çok fazla dışarıya açılmadığı için Xiaomi konusunda hala umut var.

Dünyadaki telefon satış rakamlarını ve telefon şirketlerinin pazar paylarını aşağıdaki grafikten detaylı olarak görebilirsiniz:

Akıllı Telefon Pazarının Nefesi Kesildi

Samsung, Yılın İlk Çeyreğindeki Akıllı Telefon Satışıyla Apple'a Fark Attı

YORUMLAR