Akıllı Telefon Pazarında Rekabet Sadece İki Dev Marka Arasında Geçmiyor

Akıllı Telefon Pazarında Rekabet Sadece İki Dev Marka Arasında Geçmiyor

Alışmışız, akıllı telefon pazarında rekabet dendiğinde aklımıza Apple ve Samsung'dan başka marka gelmiyor. Ancak pazar araştırmaları hiç böyle söylemiyor.

Özellikle 2015 yılında akıllı telefon pazarında markalar arası rekabet oldukça alevlendi. Bazı markalar nerdeyse fabrikalarının kapısını kapatacak kadar kan kaybederken, bazıları son derece yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başardı. ABD'den Apple ve Güney Kore'den Samsung'un pazardaki bireysel yarışına geniş bir çerçeveden bakacak olursak aslında akıllı telefon pazarında hiç de abartılacak bir durumda olmadıklarını görebiliyoruz.

Akıllı telefon pazarının esas devleri Asyalı diğer üreticiler. Çin'den Xiaomi, Huawei, One Plus, Meizu, Oppo ya da Tayvan'dan Asus gibi üreticiler pazarda son derece üstünlük sağlamış vaziyetteler. Aslında marka olarak Apple ve Samsung her ne kadar birbiriyle rekabet halinde olsalar da diğer üreticilerin toplam satış gücü son derece ezici rakamlarla yükselmeye devam ediyor. İşte Statista'nın 2015 yılının akıllı telefon pazar payı grafiği.

Zaten Android işletim sisteminin ezici üstünlüğünün neden olduğunu geçtiğimiz gün yayınladığımız Mobil Platform Savaşlarının Galibi 2019'a Kadar Belli haberimizde anlatmıştık. 

Mobil Dünyanın Akıllara Durgunluk Veren 2015 Raporları

Mobil İnternet Kullanımında Apple Yüzde 10'luk Bir Düşüş Yaşadı

YORUMLAR