Akıllı Telefon Pazarında Savaşın Tek Galibi Artık Belli

Akıllı Telefon Pazarında Savaşın Tek Galibi Artık Belli

2009’dan bu yana akıllı telefon pazarındaki liderlik yarışını gözlemleyen Statista ve Gartner, 2016 yılında bu rekabete noktayı koyan işletim sistemini belirlediler.

Statista ve Gartner ortak çalışması küresel olarak istatistikler yapan önemli iki kurum. Yaptıkları yeni araştırma 2009 yılında başlayan akıllı telefon yarışında ipi açık ara göğüsleyen işletim sisteminin Android olduğunu ortaya çıkardı.  

Statista’nın Gartner verilerine dayanarak yayınladığı grafik, 2009 yılında birçok işletim sisteminin başladığı yarıştan geriye 2016 yılında sadece Android, iOS ve Windows mobil işletim sistemlerinin kaldığını net olarak gösteriyor. 7 yılık rekabet süreci içinde Blackberry ve Symbian’ın bu yarıştan nasıl ve hangi yıllarda kaybolmaya başladığını da net olarak görebiliyoruz.

2016 yılının Temmuz ayında küresel olarak satılan telefonların yüzde 85.6’sı Android olurken iOS cihazlar daha önceki yıllara oranla yüzde 13.8 kadar gerilemiş durumda. Windows cihazların ise oranı neredeyse yüzde 1’e kadar düşmüş görünüyor.

iOS cihazların artık Android üzerinde bir rekabet iddia ediyor olması olanaksız görünürken, gerileyen satış rakamları 2017 yılı için iOS cihazların acil bir çözüm üretmesi gerektiğini de işaret ediyor gibi. 

Mobil Platform Savaşlarının Galibi 2019'a Kadar Belli

Kaç Kişi Kullandığı Mobil İşletim Sistemini Değiştirtip Android'e Geçiyor?

YORUMLAR