Akıllı Telefon Pazarının 5 Yıllık Falında Android Çıktı

Akıllı Telefon Pazarının 5 Yıllık Falında Android Çıktı

Global akıllı telefon piyasası ile ilgili yeni yayınlanan bir rapor, tüm pazarın önümüzdeki 5 yıl içinde ne durumda olacağını öngörüyor. Görünen o ki, Android telefonların yeri sağlam.

IDC araştırma şirketinin öngörü raporuna göre, akıllı telefon pazarı önümüzdeki 5 yıl içinde de yükselme trendini devam ettirecek.

Rapor, 2017 beklentilerini geçen yıla oranla yüzde 3 daha fazla olarak değerlendirdi. Aşağıdaki tablo 2017 yılında 1.517 milyar akıllı telefon satışı gerçekleşeceğini işaret ediyor. Bunun yanı sıra IDC raporu, Raporda, iPhone 8 modellerinin bu satış rakamları üzerinde ağırlıklı rol oynayacağını da belirtiyor.

Öte yandan IDC'nin saptadığı önemli bir detay da rapora dahil edilmiş. IDC,  ekonomik olarak güçlü olmayan ülkelerde akıllı telefon kullanım oranının gittikçe arttığına dikkat çekiyor. Buna göre, gelir düzeyi düşük olan kesim, tamamen Android telefonlara yönelmiş durumda. Android telefon tüketimi özellikle, Orta Doğru ve Afrika’da yüzde 10'luk bir artış gösteriyor. IDC'nin bu kıstası göz önüne alarak, 2021 yılında ortalama 198 dolarlık fiyatla 1.5 milyar adet kadar Android akıllı telefonun satılacağı öngörüsü de raporun dikkat çekici başlıklarından biri.

Akıllı Telefon Satışları Hızla Artıyor

Akıllı Telefon Markalarının Pazar Payı Açıklandı, Rekabet Ortaya Çıktı

YORUMLAR