Akıllı Telefon Satışları Hızla Artıyor

Akıllı Telefon Satışları Hızla Artıyor

2016 yılında Çin pazarının çeşitlenmesi ile birlikte küresel anlamda akıllı telefon satışlarında artış yaşanıyor. 2015 yılından 2016 yılına düşüşle geçen akıllı telefon satışları, yıl içerisinde Çin pazarının palazlanmasıyla yeniden kendine geldi.

Akıllı telefon pazarında yüzde 6.6 olarak belirlenen küresel artış aslında neredeyse Çin’in ekonomik büyümesiyle de doru orantıda yükseliyor. Zaten akıllı telefon pazarı için devasa bir güç kaynağı olan Çin, dünyada üretilen her üç telefondan birini kendi pazarında satıyor. Öte yandan Çin dünyada pazara açılan telefonların yüzde 15’inden fazlasını küresel pazara çıkarabilen en güçlü üreticilere sahip olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.  

Küresel Pazar potansiyeli manasında 2016’da 6.6 puan artan akıllı telefon satışlarının, 2017 yılında bu formunu koruması düşük bir olasılık olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre, bunun da sebebi yine Çin pazarı olacak. 2017 yılının ilk çeyreğinde tıpkı 2016’da yaşanan durma trendinin yeniden yaşanacağı kaçınılmaz olabilir.

Şaşıracaksınız Ama Akıllı Telefon Pazarı Durma Noktasına Geldi

Akıllı Telefon Üreticileri Panikte, Çin Pazarı Durma Noktasına Geldi

Akıllı Telefon Markalarının Pazar Payı Açıklandı, Rekabet Ortaya Çıktı

YORUMLAR