Akıllı Telefon Satışları Yüzde 20 Arttı

Akıllı Telefon Satışları Yüzde 20 Arttı

Fiyatları 250 TL'den başlayıp 4 bin TL'lere kadar uzanan akıllı telefonlar günümüzde artık herkesin cebindeki yerini birer birer alıyor. Durumu iyi olan kullanıcılar sahip oldukları şık ve pahalı modelleri değiştirebiliyorken, bazı kullanıcılar aldığı bir akıllı telefonu yıllarca kullanabiliyor. Hal böyle olunca 2014 yılının 3. çeyreğinde akıllı telefon satışları da yüzde 20 arttı.

Gartner isimli veri analizi ve incelemesi yapan firmanın yaptığı çalışmalara göre açıklanan istatiklerde, 2014 yılı 3. çeyreğinde akıllı telefon satışlarının yüzde 20 arttığı belirtiliyor. Bu artış ile birlikte ortaya çıkan satı adeti ise 301 milyon. Bu rakamı baz alarak ortalam bir hesap yaptığımızda ise yıllık 1.2 milyar adet akıllı telefon satış gerçeklendiğini söyleyebiliriz. Bu artışın en büyük sebebi ise akıllı telefonların fiyatlarındaki yüzde 25'e varan düşüşler. Fiyatları düştükte daha fazla kişiye hitap etmeye başlayan akıllı telefonları günümüzde artık ilkokul ve ortaokul öğrencileri elinde görebiliyoruz.

Akıllı telefon satışları artmasına rağmen satışları düşüşe geçen yada önceki dönemlere göre daha az yükseliş sağlayan firmalardan bazıları bu çeyrekte istediğini elde edemedi. Bu firmaların başında ise LG geliyor. LG firması en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren firmalar listesinde ilk 5'te yer alıyordu. Fakat Xiaomi'nin hızlı bir yükseliş göstermesi sonucu, firma ilk 5'e girerek LG'yi kapı dışına iktirdi. Samsung akıllı telefon piyasasının yüzde 24,4'lük dilimini elinde bulundurmasına rağmen 3. çeyrekte yüzde 8 daha az satış gerçekleştirdi.

Samsung ve LG gibi firmaların önceki dönemlere göre daha az akıllı telefon satışı yapmasının en büyük nedeni ise Xiaomi ve Huawie gibi firmaların çok daha ucuza hızlı çalışan ve tasarımı şık akıllı telefon modellerini piyasaya sürmesi. Sadece bu 2 markayla sınırlı kalmayan düşük fiyatlı akıllı model üreticileri, kar paylarını düşürerek Samsung, Apple, LG ve HTC gibi markaların aksine çok daha ucuz fiyatlı ürün satmaya başladılar. Büyük firmaların son çeyrekteki satış istatistikleri açıklandığında karşılaştırma yaparak 3. dönem sonuçlarına göre ne gibi önlemler alınıp nasıl strateji izlenmiş ve bu çalışmalarda başarılı olunmuş mu? hep birlikte göreceğiz.

Eğer bugün bir akıllı telefon alacak olsanız hangi marka alırdınız ve seçiminizi etkileyen kriterler neler olurdu? Bize yorum olarak gönderin.

Popüler MSN Uygulamaları Android, iOS ve Amazon Marketlerdeki Yerini Aldı

YORUMLAR