Akıllı Telefon Savaşları Bir Süreliğine Sona Erdi

Akıllı Telefon Savaşları Bir Süreliğine Sona Erdi

Açıklanan son verilere göre, son istatistiklere göre akıllı telefon pazarının yüzde 87.5’i tamamen Android cihazlardan oluşuyor. Bu rakamlar geçen yıla oranla yüzde 10.7 kadar artmış.

Akıllı telefon pazarı cephesinde ibrelerin tek bir işletim sistemini gösteriyor olmasının sebebi; BlackBerry’nin yok oluşu, Windows Mobile cihazların telefon işinin altından kalkamadığını kabullenmesi, iPhone satışlarının bekleneni vermemesi ve Apple gelirlerinin gerilemesi oldu. Zaten pazar liderliğini elinden bırakmayan Android işletim sistemi ve cihazlar hakkındaki tüketim ve tercih eğilimini Samsung Galaxy Note 7 vakası bile değiştiremedi. Tüketiciler hızla sadece Android cihazlarını yenilediler. Sistemden vazgeçmediler.

İşletim sistemi ve mobil cihaz tercihi savaşları Apple iPhone 7 modellerinin hemen hemen aynı zaman diliminde çıkan tamamen yenilenmiş Google Pixel ürünleriyle başa çıkabilmesi de zor görünüyor. Zaten pazarın yüzde 87’sini ele geçirmiş bir işletim sisteminin karşısında bir rekabet ve çekişme olmasını beklemek de boşa heyecan yaratmaktan başka bir şey değilmiş gibi görünüyor.

Öte yandan ekonomistler ve akıllı telefon pazarı analistleri, Apple ve Google telefonların akıllı telefon pazarında karşılaştırmanın son derece yanlış olduğunu da savunuyorlar. Yüzlerce telefon ile bir tek ürünün karşı karşıya getiriliyor olmasını çok da sağlıklı bulmuyorlar. Ancak işletim tercihi seçiminde Android’in pazar üstünlüğünün yenilemez olmasının da kaçınılmaz olduğunu kabul ediyorlar.

Tüm bu sebeplerden dolayı akıllı telefon savaşları bir süre bitti diyebilir ve keyfimize göre bir cihaz tercih edebiliriz. 

Android Pazar Payı Artarken iOS Düşüşte

Samsung ve Apple Arasındaki Pazar Savaşının İlk Yarı Galibi Açıklandı

YORUMLAR