Akıllı Telefon Üreticileri 2015 Yılında Rekor Kırdı

Akıllı Telefon Üreticileri 2015 Yılında Rekor Kırdı

2015 yılı akıllı telefon üreticileri için iyi geçmek dışında firmalar bu yıl içerisinde geçen yıla göre yüzde 12 daha fazla akıllı telefon dağıtımında bulundular. Strategy Analytics firması tarafından hazırlanan rapora göre akıllı telefonların küresel dağıtım miktarı yüzde 12 arttı.

Samsung, Apple, Huawei, Lenovo, Xiaomi ve birçok diğer firmanın da dahil olduğu verilere göre 2015 yılı içerisinde toplam dağıtılan akıllı telefon adedi 1.4 milyar. Bu rakam 2014 yılı için 1.2 milyar seviyesindeydi. Dev şirket küresel olarak akıllı cihaz dağıtımını arttmış olsalar da, 2015'in dördüncü çeyreğinde dibe vurdular. Çünkü bu süreçte elde edilen büyüme oranı bugüne kadar sağlanan en düşük büyüme oranı olarak ortaya çıktı.

Her şirketin pazar payı farklılık gösteriyor olsa da genel olarak piyasayı domine eden şirketlerin akıllı telefon pazar paylarını aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz.

  • Samsung: Yüzde 22.2
  • Apple: Yüzde 16.1
  • Huawei: Yüzde 7.4
  • Lonovo-Motorola: Yüzde 5.1
  • Xiaomi: Yüzde 5.0
  • Diğer firmalar: Yüzde 44.2

Uzun süredir piyasadaki ağırlığını korumayı başaran Samsung, yine pazar payı pastasından en büyük dilimi almayı başardı. Apple'ın sadece iPhone ve iPad ile Samsung'a kafa tutuyor olması Apple'ı daha başarılı bir firma olarak öne çıkarıyor olsa da, pazar payı konusunda Samsung'u geride bırakmayı başaramıyorlar.

2014 yılında yüzde 30 civarında büyüme gösteren kürasel akıllı telefon dağıtımı, 2015 yılında yüzde 12 ile sınırlı kalmasına rağmen dağıtılan cihaz sayısı sayesinde bir rekor daha kırıldı.

YORUMLAR