Akıllı Telefon Üreticileri Panikte, Çin Pazarı Durma Noktasına Geldi

Akıllı Telefon Üreticileri Panikte, Çin Pazarı Durma Noktasına Geldi

Akıllı telefon üreticilerinin en büyük hedefi Çin Pazarı durma noktasına geliyor. Bir araştırmaya göre, Çin’de akıllı telefon pazarı artık doyuma ulaştı.

ABD merkezli pazar araştırma şirketi IDC, Çin’de akıllı telefon sektörünün 2015 yılı ilk çeyrek verilerine göre doyuma ulaştığını raporladı. Rapora göre, 6 yıldır ilk defa Çin’de, Apple, Samsung ve Xiamoi satışlarının yüzde 4,3 azaldı.

Yayınlanan bu rapordan önce, Çin Endüstri ve Bilişim Teknoloji Bakanlığı'da akıllı telefon pazarı rakamlarında yıl bazında yüzde 8’lik bir azalma olacağını daha önceden açıklamıştı. Çinli tüketicinin doyuma ulaştığını raporlamıştı.

Çin nüfusunun yüzde 90’ının akıllı telefon kullandığı göz önüne alınırsa, gittikçe daralan pazarda büyük rekabet yaşanıyor. Ülkedeki tüm mağazalarda Samsung, Galaxy 6’yı öne çıkarılıyor. Öte yandan Apple, iPhone 6 ile Çin akıllı telefon pazarında yakaladığı başarıyı sürdürmeye çalışıyor. Xiamoi ise, iPhone ile aynı özelliklere sahip 480 dolarlık Note Pro’su ile pazarı zorluyor.

Öte yandan IDC araştırma şirketi, özellikle Çin’de eski akıllı telefon sahiplerine yeni bir akıllı telefon satmanın, tüketiciyi ilk kez akıllı telefon sahibi yapmaktan daha zor olduğuna dikkat çekiyorlar. Pazara yapılan bu yoğun arz, çok yakında tüm dünyada Çin’de yaşanan durgunluğu yaşatacak gibi görünüyor. 

Çin iPhone Satışında ABD’yi Geçti

Küresel Oyun Pazarı Mobil Oyunların Gücüyle Hızla Yükseliyor

Çin, Akıllı Cihaz Pazarında Oyunun Kurallarını Apple Lehine Değiştiriyor

YORUMLAR