Akıllı Telefon ve Tabletler İçin 2 Kat Güçlü Pil Geliştirildi

Akıllı Telefon ve Tabletler İçin 2 Kat Güçlü Pil Geliştirildi

Mobil cihaz sahiplerinin en çok şikayet ettiği konuların başında bataryalar bulunuyor. Son yıllarda bazı farklı madde ve teknikle daha güçlü, güvenilir ve küçük bataryalara doğru yavaşta olsa bir gelişme yaşanıyor. Bu gelişmelerin son örneği ise MIT'nin desteklediği girişimlerden biri olan SolidEnergy isimli şirketten geldi.
SolidEnergy, yeni geliştirdiği batarya ile, normal bataryaların bir süre sonra şarj tutmama ve şarj kapasitesindeki düşüş sorununu çözüyor. Lityum-iyon temelli olan bataryalardaki grafitten yapılmış anod'un yerine, çok ince metal kullanan grup, aynı alanda çok daha fazla elektrik depolayabilen batarya oluşturmayı başardı. Grafit'ten yapılan anotlar, litre başına 600W/S güç depolayabilirken, bu yeni teknikle 1200W kapasiteye ulaşılabiliyor. Bu da, bataryanın boyutunun değişmeden 2 kat daha fazla elektrik depolaması anlamına geliyor!

Google'ın modüler telefonuna odaklandıklarını belirten SolidEnergy şirketi, ürünün şimdilik yaygın kullanıma hazır olmadığını ve çeşitli güvenlik sertifikalandırmalarına tabi olacağını belirtti. Bataryanın ticari hale gelmesi ise 2017'de gerçekleşecek. Az da olsa pil teknolojilerinin geliştirildiğini görmek sevindirici, lakin insalık olarak devrimsel bir pil teknolojisine ihtiyacımızın olduğu da bir gerçek.

YORUMLAR