Akıllı Telefonla Uyursanız Boyunuz Kısa Kalabilir İddiası

Akıllı Telefonla Uyursanız Boyunuz Kısa Kalabilir İddiası

Anadolu Ajansı Haber sitesinin teknoloji ve sağlık haberleri arasında yer alan bir uyarı oldukça dikkat çekti. Bu uyarıya göre, ergenlerin cep telefonu ışığı ile uyumasının boylarının kısa kalması ile ilintili olabileceği iddia ediliyor.

Haberde, Türk Nöroşirurji Derneği Spinal ve Preferik Sinir Cerrahisi Grubu Başkanı Prof. Dr. Kadir Kotil'in cep telefonlarının çocukların gelişimine zarar verebileceği belirtiliyor. Habere göre Kotil, uykuya dalmak üzere olan ergen bir çocuğun cep telefonu ışığı ile yatağında uyumasının çok tehlikeli olabileceğini ifade ediyor. Prof. Dr. Kadir Kotil'e göre cep telefonu ışığına maruz kalan ergenlik dönemindeki çocuklar, boylarının kısa kalması ve beyinlerinin daha az gelişmesi gibi risklere de maruz kalabiliyorlar.

Profesör Kotil yaptığı açıklamada, uykunun insanın temel ihtiyaçlarından biri olduğunu ve gelişen teknoloji ile insanların uyku problemlerinin arttığını söyledi. Kotil, iyi bir gece uykusunun insan gelişimi için son derece önem teşkil ettiğinin de üzerinde önemle durdu.

Uyku düzeninin çocukların gelişmesi için son derece önem arz ettiğini söyleyen Profesör Kotil, uykusunu yeteri kadar almayan insanlarda dikkatsizliğin de arttığını vurgulayrak, "Fazla ışıkta kalmak, çocuğun ergenlik döneminde boyunun kısa kalmasına, beyninin daha az gelişmesine neden olabilir. Uyku esnasında melatonin hormonunu salgılanıyor, bu hormon bdeni kanserden koruyor. Melatonin hormonun da güçlü bir kanser önleyici olduğu biliniyor. Melatonin karanlıkta salgılandığında çocuğun gelişmesine de destek veriyor, bundan dolayı çocuklar yattıktan sonra cep telefonlarının kapanması gerekiyor." dedi.

Gece Yatarken Cep Telefonunu Kullanmak İntihar Etmekten Farksız

Uyumakta Güçlük mü Çekiyorsunuz? Suçlusu Cep Telefonunuz Olabilir

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

YORUMLAR