Akıllı Telefonlar için Kırılmayan Ekran Sonunda Geliştirildi

Kırık ekran

Sussex Üniversitesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim adamı, akıllı telefonların en büyük problemlerinden bir tanesine çözüm buldu. Uzun süredir kırılmayan ekranlar üzerine çalışan ekip, en sonunda akıllı telefonlarda kullanılabilecek yeni bir ekran türü ortaya çıkardı.

Akıllı telefonların ekranlarında bulunan ve dokunmatik özelliği kazanmasını sağlayan özelliklerden bir tanesi olan indiyum kalay oksit (ITO) maddesi, şeffaf ve oldukça iletken olması sebebiyle uzun süredir bütün telefon üreticileri tarafından tercih ediliyordu. Oldukça kullanışlı olmasına rağmen çok kırılgan olan bu maddenin alternatifleri üzerine çalışan Sussex Üniversitesi, grafen ve gümüş nanopartikülleri bir araya getirerek özel bir film ortaya çıkardı.

Üretilen yeni maddeyle birlikte ekranların daha duyarlı, daha az enerji isteyen ve daha sert olacağını söyleyen araştırmacılar, yeni ekranların bu sayede esneklik kazanabileceğinin de altını çizdiler.

Aslında gümüş, çok uzun süredir alternatif ekran teknolojilerinde kullanılmak üzere deneniyor; ancak yüksek maliyeti nedeniyle üreticiler tarafından asla birinci tercih konumuna gelmiyordu. Fakat gümüşün, iyi bir elektrik ileticisi olan grafen ile birleştirilmesinin ardından maliyetin de düşeceği düşünülürken, bundan sonra yeni ekranlarda Sussex Üniversitesinin geliştirdiği filmin kullanılabileceği de belirtildi.

YORUMLAR